Anti-SEO ve Hacklink nedir? Nasıl tespit edilir?

Anti-SEO ve Hacklink nedir? Nasıl tespit edilir?

Anti SEO öteden beri ahlaklı internet sitesi sahiplerinin başını ağrıtan illegal yollarla sitenizin SEO durumunun olumsuza çevrilmesi için yapılan çalışmalar yumağıdır. Anti SEO ya da Hacklink yöntemi olarak da ifade edilen bu durumun önce tespit edilmesi ardından da bu hileli çalışma yöntemi Anti-SEO çalışmasının sonlandırılması gerekir.

Anti SEO nedir?

Özellikle E-Ticaret sitesi olanların başına gelen bir durum olsa da, Google aramalarında ilk sıralarda sitesi olanların da genel olarak yaşadığı bir durumdur Anti SEO mağduriyeti. Anti seo nedir sorusunun yanıtını bir örnekle açıklamakta fayda var.

Google anti SEO ve Hacklink

Sizin benim bir web sitem var ve bu sitemin adı necmettinkar.com.tr ve bu sitenin Ücretsiz ve organik backlink yöntemleri” aramalarında ilk sırada yer almasını istiyorum. Bunun için yapmam gereken ahlaklı ve dürüst çalışmaları tek tek anlatacak değilim. Sitemizi takip edenler zaten Google aramalarında anahtar kelimelerinizde ilk sıralarda çıkma ile ilgili yazılarımızı okumuşlardır. Şimdiki konumuz bu işi nasıl illegal ve ahlak dışı yöntemlerle yapıyorlar, bunu öğrenelim.

Yukarıdaki görselde de gördüğünüz gibi sitemiz istediğimiz anahtar kelimede 3. ve 4. sırada yer alıyor. İlk 2 sırada da rakip siteler var. Benim amacım kendi sitemi bu anahtar kelimede ilk sıraya sokmak. Bunun için kendi organik ve ahlaklı çalışmalarımla bir sonuç alamayacağımı düşünürsem, illegal yöntem olan anti SEO ve hacklink çalışması yaptırıyorum. Anti SEO çalışması ile rakibim olan webtures.com.tr ve omerakgun.com.tr sitelerinin linklerini kendime ait olan +18 siteler ya da kumar, bahis gibi illegal içerikli sitelere ekliyorum. Kendime ait böyle bir sitem yoksa bunu hacklink denen yöntemle hackerlere de ekletebiliyorum. Yani sitenin yönetim paneline bir şekilde girerek eklenen içeriklerin altına hedef kodumu ekliyorum. Ancak eklerken de hem rakip sitenin linkini ekliyorum hem de link açıklama kısmına uygunsuz anahtar kelimeler yazıyorum.

hacklink-antiSEO

Birden fazla siteye hem de çok fazla hiti olan siteye bu linkin eklenmesi ilk etapta siteye girişleri artırabilir. Günlük tekil hiti 10.000 ise bu 20.000’e kadar çıkabilir örneğin. İlk güncellemeden sonra Google bu illegal backlinkleri görür görmek  de webtures.com.tr’yi anahtar kelimede banlayacak ve organik backlink yöntemleri aramalarında ilk 500 içinde bile göstermeyecektir. Bu örnek verdiğimiz anahtar kelime çok aranan bir anahtar kelime olmadığından belki bu anti SEO‘nun ne kadar zararlı bir şey olduğunu anlatamamış olabilirim ancak burada şöyle bir anahtar kelime de olabilirdi.

GOOGLE-antiSEO-Hacklink-yontemi

Örnek olarak “Spor ayakkabı” anahtar kelimesi ile Google üzerinden yapılan satışların haftalık 1 Milyon TL’lik (Eski para ile 1 Trilyon Liralık) satış hacmine ulaştığını düşünürsek anti SEO yönteminin büyük firmaların da korkulu rüyası olduğunu görebiliriz. Trendyol.com bu kelimede ilk sırada. İlk sıradan düşerek ilk 500 sıralamada bile yer almaması sizce bu firmayı ne derece etkiler?

Anti SEO nasıl anlaşılır?

Web sitenizi günlük olarak hem Google Analytics hem de Ahrefs üzerinden takip etmenizi öneririz. Google Analytics’te normalde günlük hitiniz 10.000 civarıyken bir anda 20.000, 30.000’lere çıkıyorsa anormal bir durum olduğunu düşünmelisiniz. “Sınav sonuçları” vs  ile ilgili belli günlerde hit alan siteler için bu durum da anormal sayılmaz aslında ama “bayram değil seyran değil de enişteniz sizi öpüyorsa”, burada bir tuhaflık hissetmelisiniz. Ya da bir anda hitlerinizde gözle görülür bir azalma olduysa anti-SEO‘ya maruz kalmış ya da Hacklink mağduru olmuş olabilirsiniz. Bu durumda Google aramalarında da çıkmayacağınızdan hitiniz aniden düşecektir. Hatta bazı siteler reklam da vermeden sadece bir anahtar kelimeye çalışma yaptırıyorlar. Bu anahtar kelimeden de spama düşünce hitleri 0 (sıfır)’a düşebiliyor ki, kimsenin bu durumlara düşmesini istemeyiz.  Anti SEO uygulanıp uygulanmadığını ya da sitenize hacklink verilip verilmediğini anlamak için iki yol var.

İlki https://moz.com/researchtools/ose/ sitesine girerek buradan web sitenizi sorgulayabilir ve size gelen backlinklerin hangileri olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Sizi Spama düşürebilecek sitelerin genellikle Moz Spam degeri 4 ya da üzeridir. Backlink verilen sitelerin spam durumuna ve backlink sitesinin ne sitesi olduğuna bakabileceğiniz gibi, ikinci bir yol da Google webmaster araçlarından Arama Trafiği / Sitenize Bağlantılar başlığına girerek sitenize bağlantılar başlığı altında Diğer » butonuna tıklayarak sitenize gelen bağlantıların alan adları ve kaç bağlantı geldiğini görebilirsiniz.

Anti SEO’yu yapan kişiyi bulmak?

Sitenize uygulanan bu anti SEO işlemi sizin işlerinizi altüst etmiş olabilir. Her şey böyle kalacak değil. Bunu yapanı bulabilirsiniz. Öncelikle anahtar kelimede ilk sayfada olan siteleri incelemelisiniz. Burada ilk sıradaysanız ya da ilk 3 içindeyseniz muhtemelen yakın rakipleriniz bu ahlaksız yöntemi uygulamıştır diyebiliriz. Bazı SEO firmaları da bu yolu kullanabiliyor. Firma ile anlaşmalarını ilk sıraya getirme şeklinde yapıyorlar. SEO çalışmaları ile ilk sıraya getiremeyeceklerini anlayınca da ilk sıralardaki sitelere çelme takarak kendi çalışma yaptıkları sitenin ilk sıraya gelmesini sağlamaya çalışıyorlar. Sizin sıralamanızın düşmesi ile birlikte aniden anahtar kelimenizde ilk sıralara gelen sitelerden şüphelenebilirsiniz. Size anti SEO yapan siteler diğer rakiplerinize de aynı şekilde anti SEO yapmış olabilir. Örnek olarak:

 1. sırada A sitesi
 2. sırada B sitesi
 3. sırada C sitesi
 4. sırada D sitesi

yer alıyorsa, 1. Sıradaki A sitesi sizin siteniz olsun. Bir anda anahtar kelimenizde düşüş yaşadınız. İlk sayfa yerine 3. sayfaya kadar gerilediniz. Sıralama şöyle değişti:

 1. sırada D sitesi
 2. sırada B sitesi
 3. sırada C sitesi
 4. sırada E sitesi

Bu durumda sizin siteniz ile birlikte B ve C sitelerine de zararlı backlink yöntemi olan anti SEO uygulanma olasılığı yüksektir. Muhtemelen D sitesi tarafından bu zararlı çalışma yapılmıştır.

Hacklink yöntemi ile Google anahtar kelimede yükselme

Google üzerinden para kazanmanın popüler hale gelmesi ile insanlar maalesef ahlaki olmayan yönetmeleri de bir ticari faaliyet olarak değerlendirmeye başladılar. Eskiden hackerlik, sitelerin çökertilmesi için kullanılan bir sıfatken şimdi farklı bir kapsama alanına girdi. Artık hackerler, hacklink ile para kazanıyorlar. Yani sizinle anlaşıp, sizin anahtar kelimenizi ve linkinizi büyük sitelerdeki anahtar kelimeniz ile alakalı bir habere ya da makaleye gizlice ekliyorlar. Bundan site sahibinin de haberi olmadığından yasal olarak bunun suç olduğunu da bilmenizi isterim. Eğer site sahibi bu hacklink yönteminin yapıldığını fark eder savcılığa suç duyurusunda bulunursa, sitenizin mahkeme kararı ile Türkiye’den girişlere kapatılmasından tutun da hapse girmenize kadar gelebilecek cezalarla karşı karşıya gelmenize sebep olabileceğini unutmayınız. Sitenizi hacklink ile anahtar kelimeden düşürmek isteyenleri bulmak çok güç olsa da, anahtar kelimeyi o siteden kaldırmak çok da zor değildir. Örneğin sozcu.com.tr’ye sitenizin linki uygunsuz bir anahtar kelime ile eklendi. Hemen Sözcü sitesinin iletişim bölümündeki telefon numarasını arayarak durumu anlatın. Sitenin hacklenme durumundan dolayı hem sizin linkiniz kaldırılacak hem de siteye aynı yöntemle hacklink eklenmesinin önüne geçmek için çalışma yapacaklardır.

Anti SEO yöntemini etkisiz kılmak

 

Anti SEO ve hacklink ile gelen bağlantılar sitenize aşırı derecede zarar verirler. Bu zararlardan kurtulmak için hacklinkleri fark eder etmez bu bağlantıları yukarıda verdiğimiz yöntemlerle tespit ederek bağlantıları reddetmelisiniz. Siteye gelen zararlı bağlantıları reddetme başlıklı konumuzda işin detaylarını anlatmıştık. Buradan sitenize gelen linkleri reddederek sitenizin arama motorları tarafından spama sokulmasını engelleyebilir, anahtar kelimelerde sıralamadan düşmenizin önüne geçebilirsiniz.

6 thoughts on “Anti-SEO ve Hacklink nedir? Nasıl tespit edilir?

  1. Merhaba
   Öncelikle sitenizin sıralamadan düşmesinin sebeplerini arayarak işe başlayabilirsiniz. Sebepleri ortadan kaldırınca da zaten tekrar sıralamaya girecektir siteniz. Bunun için sitenizin backlink sorgulamasını yaparak zararlı linkleri temizlemenizi öneririm öncelikle. Sonrasında da anahtar kelimenizi sıralamada yükseltmek için çalışmalara başlayabilirsiniz.

 1. hocam yeri değil ama ekşi sözlükte wiki vb. büyük sitelerde bulunan bazı kırık linkler var blog tarzında bunları kullanarak (satın alıp veya o linkte yeni blog açarak) kendi sitemize paravan blog şeklinde yönlendirirsek işe yarar mı bir de bu paravan bloglara hem aynı tanıtım yazısını yazıp anahtar kelimede aynı ana sitenin linkini veriyorum her paravan bloga farklı yazı mı yazmam mı daha doğru olur ? yoksa bu şekilde de ilerleyebilir miyim

  1. Sorunuzu şöyle anladım. Daha önce kullanılmış ve backlinkleri hala büyük sitelerde yer alan domainleri satın alarak paravan olarak kullanmak istiyorsunuz. Backlink sayısı fazla olan bu tarz siteleri almanız ve bu sitelerden kendi blogunuza link sağlamanız güzel bir düşünce. Ancak alacağınız sitelerin spamlı siteler olmamasına özen göstermelisiniz. Domain sürelerini kişilerin uzatmamasının en büyük nedeni de Google ya da diğer arama motorları tarafından spamlı duruma düşmeleridir. Tam spam alan domainlerin spam durumlarının açtırılması çok zor. Spamlı sitelerden de link verdiğinizde, link verilen siteye zarar verecektir bu durum.
   Her paravan siteye özgün yazılar yazmanız tabi ki daha uygun olacaktır.

 2. Birisi siteme anti seo yaptı 30 tane farklı siteden Çince Japonca sitelerden footer link vermiş sanırım durumu geç tespit ettim ana kelimede 11.sırada olan sitem (bağlantıları reddettikten sonra) biranda sıralamadan kayboldu yapanda 12. Sıradaki çocuk. Bu durum düzelir mi ?

Bir yanıt yazın