Google AdSense Başlangıç Rehberi

Google AdSense, sitenize reklam yerleşimi yaparak para kazanmamızı sağlayan ücretsiz bir uygulamadır. AdSense’ yi yaklaşık 2 milyon kadar kullanıcı kullanmaktadır. Blog yazarak para kazanmak için bir yöntem olan AdSense nedir, avantajları nelerdir ve nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Reklamlardan daha fazla kazanç elde etmek için; Reklamlar, sitemizin içeriği ile alakalı olması için incelenmektedir. Google AdSense’ de kontrol tamamen bizdedir. İstemediğimiz reklamları engelleyebileceğimiz gibi istediğimiz reklamları da sitemizin temasına uygun olarak biçim de verebiliyoruz.

Google AdSense Avantajları

Google AdSense Avantajları

Google, 2015 yılında reklam yayıncılarına yaklaşık 10 milyar dolar ödedi. Bu da AdSense’ nin ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir. İşte AdSense’ nin avantajları;

Faydalı Reklamlar: AdSense reklamları, kitlemize uygun olunduğundan emin olmak için incelenir.

Talep Gören Reklam Alanları: Reklam verenler, reklam alanları için birbirleriyle bir rekabet içerisindeler. Bu da biz yayıncılar için de daha çok reklam, daha fazla para, daha fazla alakalı reklam anlamındadır.

Reklam Kontrolü: AdSense bize hem istemediğimiz reklamları engellememize hemde reklamları sitemize uygun stillere şekillerde yapılandırmamıza olanak sağlamaktadır.

Mobil Uyumluluk: Duyarlı reklam birimleri sayesinde ayrı ayrı reklam birimi oluşturmadan bu reklamı hem masaüstü hemde mobil cihazlarda kullanabiliriz. Esneklik kazanan bu reklam birimleri sayesinde mobil cihazlarda da para kazanmaya devam edebiliriz.

Analizler: Her reklam birimi için bir analiz mevcuttur. Görüntüleme, tıklama ve tıklama başına gelir. Bu sayede sitemize yerleşim yaptığımız reklamları analiz ederek daha fazla para kazanmak için iyi bir planlama yapabiliriz.

Google AdSense Nasıl Çalışır?

Reklam Birimi ve Reklam Türü Oluşturun

Sitemizde görüntülenecek reklamlar için bir reklam birimi ve reklam türü oluşturmamız gerekiyor.

Reklam Türleri;

  • Metin Reklamlar
  • Görüntülü Reklamlar
  • Rich Media Reklamları (Dinamik resim reklamı, video reklamı, html reklamlar)
  • Bağlantı Birimleri
  • Duyarlı Reklamlar
  • Eşleştirilen İçerik Reklamları

Bu işlemleri yaptıktan sonra reklamlar sitemizde yayınlanmaya başlayacak ve reklamlar site ziyaretçilerine alakalı bir düzeyde gösterim yapacaktır. Geri kalan AdSense panelinde performans ve gelirleri kontrol etmek olacaktır.

AdSense’e kaydolmak için sadece 3 şeye ihtiyacınız var

oogle Hesabı: Muhtemelen bir gmail hesabınız vardır. Google’ ın tüm uygulamaları bu hesaptan yönetilebilir. Hesabın yoksa kayıt ol.

Orjinal İçerik: En önemli kısım burası sitenizin içeriği orjinal olması gerekiyor ve google politikalarına uygun olması gerekiyor.

Telefon Numarası ve Posta Adresi: Girilmesi zorunlu alanlardandır. Ödeme alabilmemiz için doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Google sitemizi onayladıktan sonra posta adresimize bir pin gönderecektir.

Bir yanıt yazın