Ücretsiz ve organik backlink yöntemleri

Dış SEO diye tabir ettiğimiz, site dışı unsurların siteye yönelik etkilerinden biri de backlink desteğidir. Bu backlinkler olumlu olabildiği gibi olumsuz etki de yapabilmektedir. Ücretsiz ve organik backlink alınabilir mi? diye soranlar için cevabımız bu yüzden “Evet ancak” olacak.

Organik yani doğal görünümlü Backlink kazanma yöntemleri üzerine duralım dilerseniz. Evet hem organik hem de bedava olan yollar sizlere sunmaya çalışalım. Tanıtım yazıları doğal link gibi satılmaya çalışılsa da doğal değildir ve şikayet edilmesi durumunda Google sitelerin ikisi (link alan ve link veren) hakkında da cezai işlemde bulunabilir. Bu tabi ki parasal ceza değildir. Sitelerin sıralamasını düşürebilir, anahtar kelimelerde belki de ilk 100 sayfa içinde bile çıkmazsınız. Ücretli backlink olarak footer bölümünden verilen linkler de kısa sürede etkili olsa da Google tarafından hoş karşılanmaz. Ancak kısa sürede etki gösterdiğinden tercih edilebilir ancak sürekli olması kaydıyla. Link footer bölümünden kalkınca büyük bir düşüş yaşanması hiç de şaşırtıcı olmayacaktır.

Peki organik backlink nasıl alınır? İşte sizler için derlediğimiz yöntemlerden bazıları şöyle:

1- Forum sitelerine üye olarak backlink alma
Burada üye olduğunuzda basit paylaşım yaparak link çıkmak da hatalıdır. Bunun yerine kendi alanınızda yetkin konular açarak üyeleri sitenize yönlendirebilirsiniz. Ayrıca profilinize site adresinizi ekleyerek de backlink edinebilirsiniz. Ancak her forum sitesi yerine siteniz ile aynı klasmanda olan siteleri tercih etmelisiniz. Diğer türlü çöp sitelerden link almış gibi olursunuz.

2- Konuk yazarlık yaparak organik backlink
Sizin alanınızla ilgili büyük sitelerde ücretsiz konuk yazar olabilirsiniz. Kendi biyografiniz bölümünde de sitenizi açık bir biçimde paylaşarak backlink alabilirsiniz. Örneğin teknoloji siteniz var ve siz webtekno.com’da uzmanlık alanınızla ilgili bir konu açabilirsiniz.

3- Paylaşmaya değer içerikler oluşturun
Sitenizde özgün ve insanların paylaşabileceği değerli içerikler üretin ve sosyal medya hesabınızdan bu konuyu duyurun. Sizin paylaşımınızı başkaları da kullanacak ve linkinizi gönüllü olarak ekleyecektir.

4- Basın bülteni hazırlayın
Sitenizdeki gelişmeleri, paylaşımları ajanslara gönderin ve basın bültenini takip eden ajanların sitenizdeki içerikleri kullanmasını sağlayın. Örneğin bir tarım ürünleri siteniz var. Bu sitede ülkemizdeki tarımın geldiği durumu istatistikleri ile anlattığınız paylaşımınız ekonomi ve tarım ilişkisini konu alan ajanslar için cezbedici olacaktır.

5- Organizasyonlara sponsor olun
Özellikle internet sitelerinde yapılan çekilişler, kampanyalar ve indirimler konusunda sponsorluk yapabilirsiniz. Ya da bir açık hava etkinliği için sponsor olabilirsiniz. Örneğin yeni çıkacak bir dergiye sponsor olarak da kendi sitenizin insanlar tarafından merak edilmesini sağlayabilirsiniz.

6- Kendi etkinliğinizi oluşturun
Sitenizde yapacağınız bir çekiliş ile insanların sitenize yoğun bir biçimde gelişmesini sağlayabilirsiniz. Kampanya sitemizde bunu çok fazla yapıyoruz ve karşılığını da fazlasıyla almaktayız.

7- Sosyal medya kullanımı
Sosyal medya hesabınızda site linkinizi kesinlikle bulundurun. Sadece paylaşımlara değil, insanların merak etmeleri durumunda bir siteniz olduğunu görmeleri ve buna doğal bir biçimde ulaşması Google açısından belki de en doğal backlink olacaktır.

2 thoughts on “Ücretsiz ve organik backlink yöntemleri

Bir yanıt yazın