Televizyonda reklam vermek ne kadar maliyetli?

televizyon-reklam-fiyatlari

Yeni şirket kuranlar ya da üretim yapanların planlamasının başında gelir reklam vermek. İnternet reklamları kadar yaygın olmasa da televizyon reklamları da vatandaşa ulaşmamızı sağlayan reklam mecralarının başında gelmektedir. İnternet reklamları kadar yaygın olmamasının nedenleri arasında sadece pahalı olması değil, aynı zamanda reklam fiyatları hakkında gerçek ve yeterli bilgilendirmenin de tam olarak yapılmadığı gelmektedir.

Tv bant reklam fiyatları ile ilgi yaptığımız çalışmalar sonunda sizler için 2018 yılı Şubat ayının fiyat tarifelerini bularak sizlere sunmaya karar verdik. Dikkatimizi çeken şu ki televizyon reklamlarında Star Tv, Show TV, Fox Tv ya da Haber Türk gibi kanalların belli bir reklam ücreti yok. Yani fiyatları günün koşullarına, reyting durumlarına göre değişiyor. Bu değişim gün bazında çok fazla olmasa da aylara göre reklam kuşaklarının fiyat değişiklikleri bazen yüzde 100’leri geçmektedir.

TV8 reklam fiyatları 2018 yılında da diğer kanalların epey üzerinde seyrediyor. Ülkemizin nabzını yayınladığı programlarla tam olarak yakalayan Acun Ilıcalı insanları televizyon karşısında tutabilmek için yurt dışından bulduğu tüm programları getiriyor. Tv8 reklam fiyatları listemizde daha çok uygun fiyatlı olan tekrar yayınlarının tarifelerini göreceksiniz. Bütçemizin yeterli olmadığını gören televizyon yetkilileri reytinglerin tavan yaptığı örneğin Survivor programı yeni bölümleri vs. programlar için fiyat vermiyorlar. Kanal D reklam fiyatları 2017 yılında hayli yüksekti. Kanalın önemli yüzlerini kaybetmesinin ardından 2018 yılında reklam tariflerinde bir düşüş olması bekleniyordu ancak geçtiğimiz yıla göre fiyatların daha da arttığını gözlemledik. Biz zamanların reyting rekorları kıran kanalı Show Tv şimdilerde çok fazla izlenmiyor. Reklam fiyatlarında da göreceğiniz gibi fiyatları güncel ulusal kanallar içinde daha mütevazı. 2000’li yıllarda yayınladığı programlar ve dizilerle milletin ekranı olan ATV son dönemde hükumetin kanalı olma yolunda hızla ilerledi. Sadece parti haberlerinin yanlı biçimde yayınlanması ATV’nin izlenme oranlarını dibe çekti. Atv reklam fiyatları 2018 yılında düşüşe geçen kanallar arasına girdi.

Televizyon kanallarında reklam vermenin maliyetini merak edenler için 2018 yılının verilerini sizlere sunuyoruz. Kanalların reklam fiyatları Prime time olarak da ifade edilen özellikle saat 20:00 ile 23:00 arasındaki zaman aralığı. Bu aralıkta vatandaşın birçoğu TV karşısına geçerek zaman geçiriyor.

Televizyon reklam türlerine bakıldığından birden farklı şekilde reklam kategorisi bulunmaktadır. Sadece spot reklamları biliyoruz çoğumuz. Hani dizi arasında reklamlar başlıyor ve 15 dakikaya kadar sürüyor ya. İşte spot reklam dediğimiz reklam türü bu oluyor. Bunun dışında da reklam türleri var. Bu reklam türlerine göre fiyatlandırmalar da değişiyor.

Televizyon Reklam fiyatları neye göre değişiyor?
TV reklamları belki de en pahalı reklamlardır. Bir ürün ya da markayı tanıtmak için yeterli sermayeniz varsa kesinlikle televizyon reklamlarını tercih etmelisiniz. Bilinilirliği artırmanın birçok yolu var ve bunun başında reklam geliyorsa, reklamların başında da hiç şüphe yok ki Tv reklamları geliyor. Ancak bu reklamların fiyatları arasında muazzam derecede fark vardır. bu farklılığın nedeni de birden fazladır.

Televizyon kanalının kalitesi
Örneğin bir kanal düşünün ki Flash TV gibi ikinci sınıf bir kanal. Ulusal olmasına bakmayın siz. Sadece ekranlar boş kalmasın diye programlar yayınlanan bir kanal olduğu birçok vatandaşın da gözünden kaçmıyordur. Ancak Fox TV, Tv8 ya da Star TV gibi kanallar, kalitesini izleyicisine de hissettirmektedir. Bu kanallar ile Flash TV reklam fiyatları arasında farklılık olması kadar doğal bir durum yoktur.

Reklamın zamanı
Sizin de dikkatinizi çekmiştir. Çok kaliteli olan televizyonlarda bile bazen dakikalarca reklam yayınlanır. İşte bir mutfak gerecinin meyveleri nasıl doğradığı gösterilir, bir daha bir daha gösterilir ve artık reklamdan bıkarak kanal değiştirirsiniz. Peki bu reklamı yaptıranlar dakikalarca süren bu reklamı nasıl karşılamaktadır diye sizin de aklınıza sorular takılmadı mı? Böyle reklamlar genellikle ölü vakitlerde verilir. Yoksa Prime Time gibi zamanlarda bu tip reklamları kaliteli ve bol reytingli kanallarda göremezsiniz.

Programın reytingi
Kanallarda reklamın zamanı kadar, reklam verilen programın reytingi de önemlidir. Eskiden hatırlarsanız Kurtlar Vadisi dizisinde kimlerin reklam verdiğini herkes takip ederdi. Çünkü haftanın en çok reyting alan dizisi Kurtlar Vadisi olur ve bu saatte reklam veren firmalar da öyle sıradan firmalar olmazdı. Kısaca reytingin de reklamların fiyatlarında önemli bir etken olduğunu unutmayalım.

Reklamın türü
Reklamların da birbirinden farklı türleri var. Bunları da kısaca açıkladıktan sonra 2018 yılına ait reklam fiyatlarını sizlere sunayım

1- Televizyonlarda Spot Reklam
Dizi aralarında ya da haberlerin öncesi ve sonrasında yayınlanan, hani klasik reklamlar olarak da bildiğimiz reklam kulakları içerisinde izlediğimiz o reklamlara spot reklamlar deniyor. Spot reklamlarda genellikle ünlü markaların reklamlarını izleriz. Çünkü bu reklamlar için çok fazla para ödemeniz istenir. En çok spot reklamı veren markalardan bazıları şunlardır: Ülker, Eti, Ariel, Knor vs.

2- TV Bant Reklam
Bant reklam fiyatları diğer reklamlara göre biraz daha uygundur. RTÜK yönetmeliğine göre bant reklamları 8 saniye ile sınırlıdır. Programlar devam ederken ekranın bir köşesinde, sağında, solunda, altında ya da üstünde gösterilir. Ekranın sadece dörtte biri kadarını kaplayabilir bu reklamlar. Özellikle diziler ve canlı yayınlarda çok fazla tercih edilir.

3- Ürün Yerleştirme Reklamlar
Televizyon reklamlarının dizilerde ya da programlarda sübliminal olarak ya da açık açık gösterildiği reklamlardır. Bu reklamları genellikle sinema filmlerinde, dizilerde ya da programlarda görebiliriz. Örneğin 3 İdiot filmini izlerken Aamir Khan’ı Pepsi içerken görebiliriz. Burada eğer ürün yerleştirme varsa, bu karede yer alan ürün televizyon kanalı tarafından sansürlenmez. Biz oradakini sinema yer alan bir bölüm olarak algılasak da firma televizyon kanalına bu reklam için ödeme yapmıştır bile.

4- Televizyon Sponsor Reklamları
Genellikle hava durumu, yol durumu ya da borsa haberleri başlamadan önce bir firmanın adını duyarsınız. Yani kısa bir reklam geçer. Örneğin “Lassa sunar” şeklinde. Yol durumu verildikten sonra da yine “Lassa Sundu” ifadesi geçer. İşte bu gibi reklamlara biz sponsorluk reklamlar diyoruz. Bu dizilerden önce de dikkatimizi çekmiştir. Bunlar da yine sponsorluk reklamlara örnektir ki bu reklamlar için de büyük paralar gereklidir.

Kanal – Program – Yayın Günü – Reklam Türü – Süre – Tekrarı

Star Tv Yerli Dizi Tekrar Haftiçi BANT OPT 8 2
Star Tv Olay Yeri Haftiçi BANT OPT 8 2
Star Tv Starlife C.tesi-Pzr BANT OPT 8 2
Star Tv Özlem Denizmen’le Kadınca C.tesi-Pzr BANT OPT 8 2
Star Tv Yerli Dizi Tekrar C.tesi-Pzr BANT OPT 8 1
Kanal D Hayatın Penceresinden H.İçi BANT OPT 8 1
Kanal D Arka Sokaklar Tekrar H.İçi BANT OPT 8 1
Kanal D Yerli Dizi TKR C.tesi-Pzr BANT OPT 8 1
Kanal D Magazin D H.sonu BANT OPT 8 2
Beyaz TV söylemezsem Olmaz H.İçi BANT OPT 8 2
Beyaz TV Hayatta Herşey Var H.İçi BANT OPT 8 2
Beyaz TV Nerde Ne Yesek C.Tesi BANT OPT 8 2
Beyaz TV Gürkan Şef Mangal Pazar BANT OPT 8 2
Kanal 7 Dr .Ferıdun Kunak Pzts- Perş BANT OPT 8 2
Kanal 7 İki yabancı Hergün BANT OPT 8 2
Kanal 7 Tatlı Bela (tekrar ) Hergün BANT OPT 8 2
Fox TV Kadın (Tekrar) P.Tesi BANT OPT 8 2
Fox TV Bizim Hikaye(Tekrar) Salı BANT OPT 8 2
Fox TV Sizi Böyle Alalım Salı BANT OPT 8 2
Fox TV Stil Avcıları H.İçi BANT OPT 8 2
Show TV Çocuktan al Haberi Hergün BANT OPT 8 2
Show TV Zahide yetişle H.İçi BANT OPT 8 2
Show TV Gelin evi H.İçi BANT OPT 8 2
Show TV Pelin Karahanla Nefis Tarifler H.İçi BANT OPT 8 2
Show TV Seda Sayan H.İçi BANT OPT 8 2
Show TV CUMARTESİ VE PAZAR SÜRPRİZ C.Tesi-Pazar BANT OPT 8 2
Show TV TURGAY BAŞYAYLA İLE LEZZET HARİTASI Pazar BANT OPT 8 1
TV 8 Gerçeğin Peşinde Her Gün BANT OPT 8 2
TV 8 Yaşamdan Hikayeler Her Gün BANT OPT 8 2
TV 8 Magazin 8 Cumartesi BANT OPT 8 2
TV 8 GÜLDÜR GÜLDÜR (Kolaj) Cumartesi BANT OPT 8 1
TV 8 Magazin 8 Pazar BANT OPT 8 2
TV 8 Yemekteyiz Pazar BANT OPT 8 2

Bu reklam paketi için ödemeniz gereken tutar KDV hariç: 45.000 TL’dir.

 

Kanal – Program – Yayın Günü – Reklam Türü – Fiyat

Star Tv Ufak Tefek Cinayetler(Özet) Salı Bant PT 8 1 4160 TL
Star Tv Yerli Dizi Tekrar Haftiçi BANT OPT 8 1 520 TL
Star Tv Olay Yeri Haftiçi BANT OPT 8 1 520 TL
Star Tv Starlife C.tesi-Pzr BANT OPT 8 1 520 TL
Star Tv Özlem Denizmen’le Kadınca C.tesi-Pzr BANT OPT 8 1 520 TL
Kanal D Beyaz Show Cuma BANT PT ÖZEL 8 1 5200 TL
Kanal D Hayatın Penceresinden H.İçi BANT OPT 8 1 728 TL
Kanal D Yerli Dizi TKR C.tesi-Pzr BANT OPT 8 1 572 TL
Kanal D Magazin D H.sonu BANT OPT 8 1 728 TL
Beyaz TV söylemezsem Olmaz H.İçi BANT OPT 8 1 260 TL
Beyaz TV Hayatta Herşey Var H.İçi BANT OPT 8 1 260 TL
Beyaz TV Nerde Ne Yesek C.Tesi BANT OPT 8 1 260 TL
Beyaz TV Gürkan Şef Mangal Pazar BANT OPT 8 1 260 TL
Kanal 7 Dr .Ferıdun Kunak Pzts- Perş BANT OPT 8 1 520 TL
Kanal 7 İki yabancı Hergün BANT OPT 8 1 520 TL
Kanal 7 Tatlı Bela (tekrar ) Hergün BANT OPT 8 1 520 TL
Fox TV Kadın (Özet) Salı Bant PT 8 1 3640 TL
Fox TV Bizim Hikaye(Tekrar) Salı BANT OPT 8 1 624 TL
Fox TV Sizi Böyle Alalım Salı BANT OPT 8 1 624 TL
Fox TV Stil Avcıları H.İçi BANT OPT 8 1 624 TL
Show TV Çukur (Özet) P.tesi Bant Pt 8 1 3640 TL
Show TV GÜLDÜR GÜLDÜR (Özet) Çarşamba Spot Pt 8 1 2600 TL
Show TV Çocuktan al Haberi Hergün BANT OPT 8 1 572 TL
Show TV Zahide yetişle H.İçi BANT OPT 8 1 572 TL
Show TV Gelin evi H.İçi BANT OPT 8 1 572 TL
Show TV Pelin Karahanla Nefis Tarifler H.İçi BANT OPT 8 1 572 TL
Show TV Seda Sayan H.İçi BANT OPT 8 1 572 TL
Show TV CUMARTESİ VE PAZAR SÜRPRİZ C.Tesi-Pazar BANT OPT 8 1 572 TL
TV 8 O Ses Turkiye (Özet) C.Tesi-Pazar Bant PT 8 1 2600 TL
TV 8 Gerçeğin Peşinde Her Gün BANT OPT 8 1 624 TL
TV 8 Magazin 8 Cumartesi BANT OPT 8 1 624 TL
TV 8 GÜLDÜR GÜLDÜR (Kolaj) Cumartesi BANT OPT 8 1 624 TL
TV 8 Magazin 8 Pazar BANT OPT 8 1 624 TL

Bu reklam paketi için KDV hariç 43.000 TL ödeme yapmanız gerekiyor. 

 

Kanal – Program – Yayın Günü – Reklam Türü – Adedi

Star Tv Starlife C.tesi-Pzr BANT OPT 8 1
Star Tv Özlem Denizmen’le Kadınca C.tesi-Pzr BANT OPT 8 1
Kanal D Yerli Dizi TKR C.tesi-Pzr BANT OPT 8 1
Kanal D Magazin D H.sonu BANT OPT 8 1
Beyaz TV söylemezsem Olmaz H.İçi BANT OPT 8 1
Beyaz TV Hayatta Herşey Var H.İçi BANT OPT 8 1
Kanal 7 İki yabancı Hergün BANT OPT 8 1
Kanal 7 Tatlı Bela (tekrar ) Hergün BANT OPT 8 1
Fox TV Sizi Böyle Alalım Salı BANT OPT 8 1
Fox TV Stil Avcıları H.İçi BANT OPT 8 1
Show TV Gelin evi H.İçi BANT OPT 8 1
Show TV Pelin Karahanla Nefis Tarifler H.İçi BANT OPT 8 1
Show TV Seda Sayan H.İçi BANT OPT 8 1
TV 8 Gerçeğin Peşinde Her Gün BANT OPT 8 1
TV 8 Magazin 8 Pazar BANT OPT 8 1

Bu reklam paketi için KDV hariç 10.000 TL ödeme yapmanız gerekir. 

 

Kanal – Program – Yayın Günü – Reklam Türü – Adedi

Star Tv Yerli Dizi Tekrar Haftiçi BANT OPT 8 1
Star Tv Olay Yeri Haftiçi BANT OPT 8 1
Star Tv Starlife C.tesi-Pzr BANT OPT 8 1
Star Tv Özlem Denizmen’le Kadınca C.tesi-Pzr BANT OPT 8 1
Star Tv Yerli Dizi Tekrar C.tesi-Pzr BANT OPT 8 1
Kanal D Hayatın Penceresinden H.İçi BANT OPT 8 1
Kanal D Yerli Dizi TKR C.tesi-Pzr BANT OPT 8 1
Kanal D Magazin D H.sonu BANT OPT 8 1
Beyaz TV söylemezsem Olmaz H.İçi BANT OPT 8 1
Beyaz TV Hayatta Herşey Var H.İçi BANT OPT 8 1
Kanal 7 Dr .Ferıdun Kunak Pzts- Perş BANT OPT 8 1
Kanal 7 İki yabancı Hergün BANT OPT 8 1
Kanal 7 Tatlı Bela (tekrar ) Hergün BANT OPT 8 1
Fox TV Kadın (Tekrar) P.Tesi BANT OPT 8 1
Fox TV Bizim Hikaye(Tekrar) Salı BANT OPT 8 1
Fox TV Sizi Böyle Alalım Salı BANT OPT 8 1
Fox TV Stil Avcıları H.İçi BANT OPT 8 1
Show TV Gelin evi H.İçi BANT OPT 8 1
Show TV Pelin Karahanla Nefis Tarifler H.İçi BANT OPT 8 1
Show TV Seda Sayan H.İçi BANT OPT 8 1
TV 8 Gerçeğin Peşinde Her Gün BANT OPT 8 1
TV 8 GÜLDÜR GÜLDÜR (Kolaj) Cumartesi BANT OPT 8 1
TV 8 Magazin 8 Pazar BANT OPT 8 1
TV 8 Yemekteyiz Pazar BANT OPT 8 1

Bu reklam paketi için 23.000 TL + KDV ödemeniz gerekiyor.

Bu fiyatlar 15 gün için geçerlidir. Siz de televizyonda reklamınız olsun isterseniz bizimle bağlantıya geçebilirsiniz.

3 thoughts on “Televizyonda reklam vermek ne kadar maliyetli?

Bir yanıt yazın