SEO uyumlu makale nasıl olmalı?

Web sitelerinizin aramalarda çıkmasının ilk şartı özgün makalelerin olmasıdır ancak bu makalelerin başlığı ya da etiketleri  yanında açıklama metni ile içeriğinin uzunluğu da Google’yi kızdırmayacak türden olmalı. Heading etiketlerinin kullanılmasına da ayrıca özen gösterilmelidir.

SEO stratejistleri tarafından ortaya konan SEO uygulamalarını siz de bizzat uygulayarak sitenizi rakipleri karşısında daha avantajlı duruma getirebilirsiniz. Unutmayalım ki Google, sadece sizlerin SEO kurallarına uygun bir site yapmanızı yeterli bulmuyor. Asıl memnun kalması gerekenler, sitenize çağıracağınız ziyaretçiler olacaktır.

Google sitenizi şu SEO kurallarına göre sıralayacaktır:

1. Makale Başlık Uzunluğu

Sitenize ekleyeceğiniz makaleye vereceğiniz başlık hem makale ile ilgili, hem de maksimum 70 karakter (harf) olmalıdır. Makale başlığının çok fazla uzatılması Google Spam ihtarı alınmasına sebep olacaktır.

2. Meta Keyword Uzunluğu:

Meta anahtar kelime olarak da adlandırılan bilinen meta keyword uzunluğu 260 karakterin üstünde olmamalıdır.

3. Meta Description uzunluğu:

Google SEO için açıklama metni olarak kabul edilen meta description açıklaması en fazla 160 karakter olmalıdır. Bunu aşanlar, Google arama sonuçlarını inceleyenler için yarım açıklama görüntüsü de ortaya çıkabileceğinden, onların siteye girmesini engelleyebilir.

4. Heading keywords kullanımı:

Heading olarak ifade edilen ancak H1 takısı, H2 takısı gibi de adlandırılan Heading etiketli başlıklarınız mutlaka olmalı. Bu başlıkları aşağıdaki gibi yaparsanız güzel bir SEO uygulamış olursunuz. Genellikle H1 takısını scriptiniz otomatik olarak oluşturur. Yani makale başlığınız H1 etiketlidir. Makale içinde <h2>anahtar kelime</h2> kullanarak heading kullanımı sağlayın.

H1 – En iyi SEO için

H2 – Necmettin Kar diyor ki

H3 – En Hakiki kılavuzunuz

H4 – Google’dir

5. Makalede kaç resim olmalı?

Google eskiden yazıya önem veriyordu ancak artık görsellere de önem veriyor. Resim sayısı sitenin hitap ettiği kitleye göre değişmekle birlikte ortalama bir makale resmi ile makale arasında da en az 2 resim eklemeniz önerilir. Örneğin hukuki bir içeriğe sahip sitede 1 resim bile fazlayken, ayakkabı sitesinde 10’larca resim eklemek bile bazen yetersiz kalabilir. Resim eklemede bir kıstas bulunmuyor ancak ziyaretçiyi sitede tutabilecek yeterlilikte resim girilmelidir. Çok resim eklememiz sitenin hızını da düşüreceğinden, resim sayısını abartmayalım ve ayrıca resim boyutlarını optimize edelim. Örneğin 1280 720 ebadında bir resmi tam kalite kaydettiğimizde 3 MB civarı boyutu olurken, bunu Web için optimize ederek kaydettiğimizde 150 KB’ye kadar düşürebiliriz.

6. Site içi linkleme sayısı

Google SEO uyumlu yazılar için link sayıları da önemlidir. En önemlisi aslında link kullanmamak ve aynı sayfada isteneni vermektir ancak bazı konular için link çıkmak zaruri olabilir. Bunun için dahili link çıkışınızda maksimum 30 link çıkılabilir. Daha fazlası makale sayfanızı değersizleştirir.

7. Site dışı link çıkışı ne kadar olmalı?

Sizin sitenizin dışında farklı sitelere link verebileceğiniz makalenizde, bu linklerin sayısı 10’u geçmemelidir. Ayrıca dış linkler için Dofollow link (link verilen siteye referans olursunuz ve bu link o siteye backlink sağlar) yerine NoFollow (link verilen siteye referans olmazsınız ve sizin sitenizin otoritesi bu link çıkışından dolayı olumsuz etkilenmez) link etiketi kullanmalısınız.

8 Resimlere ALT etiketi kullanılmalıdır

Makale içine ekleyeceğiniz resimleri Google botlarının tanıyabilmesi için bu resimlere resim ALT etiketi eklemelisiniz. Yani resim açıklama bölümünü boş bırakmayarak, resmin ne ile ilgili olduğunu kısaca yazabiliriz. Ayrıca resimlere ad verirken de alakalı isimler vermeliyiz. Örneğin bir çilek resmi ekleyeceğiz ve bu çilek resminin ismine armut.jpg yazmışız. Google gibi resim arayanları da kızdırabiliriz.

 

Bir yanıt yazın