Otoriter ve dofollow backlink nedir?

Otoriter ve dofollow backlink nedir?

Backlink nedir ve ne işe yarar sorusu son günlerde çok fazla sorulmaya başlandı. Bu konuyu gündemimize almamız artık şart oldu. Bakalım backlink neymiş ve nasıl oluşturulurmuş. Backlink bir siteye diğer başka sitelerden verilen bağlantılardır. Bu bağlantılar doğal olabileceği gibi yapay ve ücretli olarak verilen bağlantılar da olabilir. Örneğin: secimanketi.tv adresinde yapılan bir anket sonucunun Sözcü Gazetesi’nin internet sitesi sozcu.com.tr’de haberleştirilmesi ve haberin en altına da bu anketin devam ettiği, ankete katılabilmek için aşağıdaki linkten anket sayfasına ulaşılabileceği belirtilmişse bu tam da aradığınız doğal (organik) backlinktir. Bu durumdan secimanketi.tv büyük kazanç sağlayacaktır. Bunun dışında yapay ve ücretli alınan linkler de vardır ki bu linkler siteye ilk etapta fayda sağlasa da uzun vadede linklerin silinecek olması yüzünden zarar verecektir. İllegal içeriğe sahip olan siteler ya da Google tarafından Spam cezası verilmiş sitelerden gelen backlinkler sitenize zarar verir. Böyle durumlara düşmemeye özen gösterin.

Kurumsal SEO Danışmanlığı Nedir?

Kısaca:

  • Doğal backink faydalıdır
  • Otoriter sitelerden alınan bağlantılar siteye pozitif etki yapar
  • İllegal ve spamlı sitelerde olan bağlantılarınızı reddedin.
  • Organik backlinkerin nedeni backlink verilen sitede yer alan faydalı içeriklerdir.

SEO backlink midir?

SEO’yu salt backlink almak olarak görenler büyük bir yanılgı içindedirler. Size SEO’yu backlink satın almak olarak anlatan SEO uzmanı ya da SEO danışmanı sıfatlı kişilerden hemen uzaklaşın. Sadece backlink almak bir zamanlar faydalı oluyordu, ancak artık backlink tek başına yeterli olmadığı gibi, her backlink de siteye olumlu etki sağlamıyor.

Backlinkler nasıl olmalı?

Bir web siteniz var ve backlink alarak rakiplerine karşı daha üstün duruma geçmek niyetindeyseniz sizin alacağınız backlinklerin hangi özellikleri taşıması gerektiği ile ilgili kısaca şunları söyleyebilirim. Backlinleriniz Nofollow (referanssız) olabileceği gibi Dofollow da olabilir. Doğal backlinklerde her ikisi de kullanılmalıdır.  Bazı SEO’cular nofollow bağlantıların hiç etkisinin olmayacağını söylerler ama bu düşünce doğru değildir. Nofollow backlinkler, Dofollow kadar etkili olmasa da backlink çalışmaları için olmazsa olmazdır. Google alınan backlinklerin doğal olup olmadığını sorgular. 100 backlinkin tamamının Dofollow olması eşyanın tabiatına aykırı bir durumdur. Bu yüzden nofollow backlinkeri reddetmeyin. Çok fazla yapay backlink alan siteyi ve backlink satışı yapan siteyi cezalandırır.

Backlinlerin ehemmiyetine göre özellikleri

Dofollow backlinlerin anahtar kelime üzerinden gelmesi (Kurumsal SEO Danışmanı)

Dofollow olarak URL’ye link verilmesi (https://necmettinkar.com.tr/)

Anahtar kelimeye verilen nofollow backlink

URL’ye nofollow link verilmesi

Anahtar kelime dışında kelimelere verilen linkler

Backlinkin kalitesi neyle ölçülmelidir?

Kaynak sitenin link çıkış oranları çok önemlidir. Kendi bünyesinde çok fazla kaliteli içerik barındırmayan, içeriklerin kaynakları için sağa sola link çıkan sitelerden link almanızı tavsiye etmiyorum. Bu gibi sitelerde aşırı link çıkışı olur.

Kaynak sitenin hedef site ile uyumluluk oranı da önemlidir. Örneğin sizin siteniz kırtasiye ürünlerinin satıldığı bir e-ticaret sitesi olsun. Bu siteye sebze satışı yapılan bir siteden backlink gelmesi çok absürt olur. Yani sizin siteniz ile, backlink aldığınız sitenin içeriklerinin benzer olması gerekir. Haber siteleri çok otoriter de olsa, similar sitelerden alınan bağlantıların etkisi daha fazladır.

kurumsal-seo-paketleri-2018

Backlink satışı yapan sitelerden alınan linkler. Çok tehlikeli ve uzun vadede sitenize zarar verecek özellikte backlinklerdir. Bir şikayet durumunda bile kaynak site banlanabilir, sizin siteniz de spam cezasına sürüklenebilir. Örneğin geçtiğimiz yıllarda Ahmet Öncel’in bir sitesi vardı. Haber27 adlı bu sitenin sahibi site ile ilgilenemediğinden Ahmet Öncel buradan 5 TL’ye dofollow backlink satıyordu. Site link çöplüğüne dönmüştü ki bir müddet sonra bu durum Google’nin de gözünden kaçmadı ve site spam cezası aldı.

Backlink alınan siteler legal siteler olmalı. Türkiye’de ve dünyada en fazla tıklanan siteler hiç şüphesiz ki qornografik siteler. Bir arkadaşımın anlatımına göre Türkiye’de açtığı bir sitenin günlük tekil hiti 3 milyon, aylık 90 milyonmuş. Bu da demek oluyor ki aylık hiti 72 milyon olan haber7.com’dan da fazla girişi olan bir site bu. Ancak bu gibi sitelerden alınan backlinklerin hit olarak etkisi olacak olsa da, illegal olduğundan sitenize zarar verecektir.

Backlink alınan site ile backlink verilen sitenin dillerinin benzer olması gerekir. Mecbur kalmadıkça yabancı sitelerden backlink almamaya özen gösterin. Ancak mecbur kalırsanız da özellikle .edu ya da .gov sitelerden backlink almanızı tavsiye ederim.

Spamlı siteden backlink almayın. Moz üzerinden backlink alacağınız sitenin spam değerini kontrol ederek 4/17 spam değeri olan sitelerden backlink almayın.

Backlink aldığınız sitenin de illegal sitelerden beslenen bir site olmamasına dikkat edin. Salt Alexa değerine bakaran backlink alanlar ve satanlar var maalesef. Bu bakış gerçekten de çok sığ bir bakış. Backlink kalitesi sadece Alexa ile ölçülebilecek bir değer değildir.

kurumsal-SEO-danismani

Backlink çeşitliliği önemlidir

Sadece dofollow otoriter sitelerden backlink almayın. Doğal olan sosyal medya sitelerinden paylaşılarak yüzlerce kişi tarafından da paylaşılan siteler organink backlink olarak değerlendirilebilir. Her siteden backlink almayın. Backlinklerin niceliği değil, niteliği ve otoriter olması önemlidir. Gelen backlinkler nofollow da olabilir.  Yapmanız gereken kaliteli içerik üreterek, bu içerikleri ziyaretçilerin insanlara duyurmasını sağlamaktır.

Backlink almadan önce sitelerin backlink durumlarını inceleyin. Kendi sitenizin de durumunu en geç ayda bir kere kontrol edin. Backlink kontrolü en sağlıklı Google Search Console üzerinden yapılıyor. Burada sitenize gelen backlinkeri inceleyebilirsiniz. Bunun dışında backlink alacağınız siteleri de Ahrefs, Moz, Link Research Tool, Majestic ve Seo Spy Glass gibi siteler üzerinden sorgulayarak analiz edebilirsiniz.

2 thoughts on “Otoriter ve dofollow backlink nedir?

  1. Benim sitem için birçok siteden link aldım. Bazılarını ücretli olarak aldım. Sormak istediğim com.tr, gen.tr gibi sitelerden backlink almak com’a göre daha mı faydalı acaba?

Bir yanıt yazın