Otoriter Bloglardan alınan backlink neden önemli?

Otoriter Bloglardan alınan backlink neden önemli

Google News kayıtlı sitelerden alınan backlinkler bundan birkaç yıl öncesine kadar çok değerli kabul ediliyordu. Blog tanıtım yazıları ya da bloglardan organik yollarla alınan backlinklerin son günlerde, Google News kayıtlı da olsa haber sitelerinden daha fazla tercih edildiğini görüyoruz. Peki bloglardan alınan backlinkeler neden önemsenmeye başlandı?

Blog denince akla genel amaçlı açılmış bir web sitesi gelmesin. Bloglar özenle açılmış, kazanç ya da Google geliri hesabı yapılmadan, direkt hobi olarak içerik girilen web sayfalarıdır. Google news kaydı olmasa da bu bloglardan alacağınız backlinkler çok değerli görülmektedir. Bloglar çok amaçlı açılmakta olup, sitenizin kategorisine uygun bloglardan alacağınız tanıtım yazılarının etkisi bir kat daha fazla olacaktır. Örneğin sağlık bloglarına sağlık siteniz varsa bu siteniz için backlink alın. Ya da teknoloji siteniz varsa, yine bloğunuzun kategoridaşı olan teknoloji bloglarından backlink almayı tercih edin. Teknoloji siteniz ile ilgili bir yazıyı hububat sitesinde yayınlatmanızın bir mantığı olmaz.

Blog tanıtım yazısı örneği soranlar oluyor. Blog tanıtım yazısı da normal tanıtım yazıları gibi olabilir. Yine içinde yüzde ‘ü geçmeyecek kadar anahtar kelime olmalı. Arama sonuç sayfasındaki “benzer aramalar” da yazı içine serpiştirilmeli. Ücretsiz blog tanıtımı yaptırmayı düşünenler için de bir iki çift lafımız olsun. Ucuz etin yahnisi olmadığı gibi, beleş etten de hiç bir şey olmaz. Yani ucuz blog backlinki ya da ücretsiz blog tanıtımları aramayın. Sizin gibi arayışta olan çok fazla kişi vardır. Onlar da o sitede yazılarını yayınladığında zaten o blog bir link çöplüğüne dönüşecektir. Sitenize kârından çok zararı olacaktır. Bu yüzden blog tanıtımı yapan siteler arayışında olanlar için de kendim tespit ettiğim bloglardan size destek sağlayabilirim. Tabi ki bunu ücretsiz yapamayacağım. Her kaliteli işte olduğu gibi kaliteli sitelerden alacağınız backlinklerin de bir masrafı olacaktır. Artık Blog nasıl tanıtılır diye kaygılanmanıza gerek yok. Sadece blog değil, e-Ticaret sitelerinizin de anahtar kelimelerde ilk sayfada ve ilk sıralarda yer alması için kaliteli blog sitelerinden backlink almanız artık zorunlu hale gelmiştir.

Neden blog sitesinde tanıtım yazısı yayınlamalıyım?

Türkiye’de her şeyin işleyişini bozduğumuz gibi, haber sitelerini de asıl amacı dışına çıkardık. İnsanlar dünyanın belki de hiç bir ülkesinde olmayan bir meslek geliştirdi. Haber sitesi açıp, onu Google News’e sokarak para kazananlar olduğu gibi, bu şekilde siteleri satarak kazanç sağlayanlar da çoğaldı. Hatta en çok yapılanı da Google News’e sitesini soktuktan sonra buradan tanıtım yazısı satmak. Yani artık haber sitelerinin işlevi habercilik değil de, para ile backlink satmaya dönünce, Google de haber sitelerinden gelen referans linkleri çok da umursamaz oldu. 1 yıllık haber siteleri ücretli backlink yayınlayıp da spama girince, backlink verdiği siteleri de düşürüyor. Google, bunu da düşündüğünden, özellikle çöp sitelerden gelebilecek backlinklerin, hedef siteyi de tehdit ettiğini duyurdu. En mantıklı backlink çalışması kategorisi uygun blog sitelerden yapılmalı. Kişisel blog sitelerinden gelecek backlinklerin SEO açısından oldukça etkili olduğunu ifade ederken, forum sitelerinden de uzak durmanızı öneririm. Forum sitelerinde yerli yersiz binlerce link dışarıya verildiğinden, sizin sitenize verilecek olan backlinkin de faydası olmayacaktır.

Her kategoriden, sağlık, siyaset, kişisel, elektronik, teknoloji, eğitim gibi bloglardan siz de Blog tanıtımı yaptırmak isterseniz iletişim bölümünden benimle bağlantı kurabilirsiniz.

Bir yanıt yazın