Organik backlink alma yöntemi

Herkesin merak ettiği doğal backlink ya da organik backlink nasıl alınır sorunuzun yanıtını vermeye çalışalım. Organik backlink yöntemi ile siteniz Google gözünde gerçekten de faydalı bir site olarak görülecektir. Tanıtım yazılarının da organik backlink olduğunu söyleyenler olacaktır ancak bu yazılar tam olarak organik sayılmazlar. Bundan birkaç yıl önce doğal backlink olarak tanıtım yazıları da sayılıyordu ancak bu bir sektör haline gelip de, Google’de ilk sıralarda yer almak için tanıtım yazısı satılması olmazsa olmaz kabul edilince Google olaya müdahale etti ve apay olarak alınan backlinklerin manuel spama sebep olabileceğini belirterek, kullanıcıların bu gibi durumlara düşmemek için daha dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

Doğal bir backlink sahibi nasıl olabilirsiniz ya da backlink alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Google sizleri üç temel konuda uyarıyor. Bunlardan birincisi siteniz üzerinden backlink vermeyin. Verilen backlinkler, sitenizin Google gözündeki otoritesini olumsuz etkileyecektir. Siteniz için başka sitelerden backlink satın almayın. Bu tanıtım yazısı içine anahtar kelimeler üzerine eklenen linkler olabildiği gibi daha da tehlikeli footerden verilen linkler olabilir. Mecbur kalmadıkça bu gibi çalışmalar içine girmeyin. Link takası ya da reklam alışverişi olarak bilinen SEO stratejisini de uygulamayın. Karşılıklı alınan linkleri Google çok daha rahat ve çabuk algılar. Bunu da doğru bulmadığından, link takası işine de girmeyin.

Google sitenize değer vermek için birçok unsuru kıstas kabul eder. Bunlardan en önemlisi de başka sitelerin sizin sitenize referans olmasıdır. Kurumsal SEO Danışmanlarının en fazla üzerinde durduğu da sitelere referans bağlantı göndermektir. Ancak büyük sitelerden böyle yapay bağlantı almak yerine doğal bağlantı almak daha mantıklı ve doğru bir davranış olacaktır. Peki büyük ve otoriter sitelerden doğal bağlantı almak mümkün mü? Evet aslında bu mümkün. Bilindiği gibi Google yeni geliştirdiği algoritmalarla hem web sitesi sahiplerinin hem de kullanıcıların davranışlarının baz alarak güncellemeler yapmaktadır. Google Penguen Algoritması ile yapay backlinklere ve parayla alınan linklere adeta dur demeye çalışmaktadır. Eğer bu ikaza uyulmazsa, anahtar kelimelerde bir anda kaybolabilirsiniz. Bu da çalışmalarınızın ve dolayısıyla paranızın boşa gitmesi anlamına gelir. Kendilerine SEO uzmanı diyen ergenlerin ya da parayı vurmak için sitelerden backlink satanların backlink paketlerine bulaşmayın. Sitenizi bir daha geri getirememek üzere kaybedebilirsiniz. Bu yüzden uyarılarımıza kulak vermelisiniz.

Doğal backlink nedir ve nasıl alınır?

Örnekler üzerinden giderek açıklamak gerekirse, sitenizde paylaştığınız organik bir içeriğe ekşi sözlük yazarlarından birinin sizden habersiz link vererek paylaşması durumuna organik ya da doğal backlink almak diyebiliriz. Yani backlink sadece içeriğimizin kalitesinden dolayı başkaları tarafından paylaşılmış ve bu paylaşıma karşılıksız olarak link verilmiş. O zaman organik backlink için birinci şartımız organik ve kaliteli içerik üretme diyebiliriz. Bu da kolay olmayan bir çalışmadır. Web sitemiz bizim de ayrıntılarını bildiğimiz bir alanda olmalı ya da yazarlara konunun detayları ile ilgili doğru bilgilerden oluşan makaleler yazdırmalıyız. Bu yazılar bazı kullanıcılar tarafından o kadar beğenilmeli ki hem sosyal medya da hem de başka sitelerde paylaşılarak bu paylaşımlara link verilmeli. Doğal bağlantılara tıklayanların yapay bağlantılara tıklayanlara oranla sitede yüzde 90 daha fazla vakit geçirdiği gözlenmiştir. Google böylece yapay ya da doğal backlinkleri çözümleyebiliyor.

Doğal backlink ne şekilde alınır?

Backlink SEO yöntemlerini dikkate alanların fazlaca kullandığı bu yöntem için üç farklı aşama gereklidir.

  • Arama hacmi yüksek bir kelime ya da kelime grubu keşfedin
  • Bu kelime ile ilgili özgün ve daha detaylı ve de güncel bir içerik oluşturun
  • Otoriter siteden güncel konu ile ilgili olarak backlink değiştirmesini isteyin.

Aranma hacmi yüksek bir anahtar kelime bulmak için Keyword Planner‘i açalım. Burada dilerseniz bir kelime ya da kelime grubunu ya da kendi sitenizdeki anahtar kelimelerin aranma hacmini ya da rekabet durumunu öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki görselde kendimize bir anahtar kelime grubu seçtik. “internetten para kazanma yolları” kelime grubunun aylık aranma hacmi 1000-10.000 arası değişiyor. Bu aranma hacmi de bizim için yeterli ve bu aramada Google’de ilk sırada çıkabilmek için doğal backlink sağlayacağız.

keyword-planner-anahtar-kelime-bulucu

Yukarıda belirlediğimiz anahtar kelimeyi Google’de arayarak rakiplerimizi tespit ediyoruz. Baktığımızda en güçlü rakibimiz yeniisfikirleri.com ve buraya tıkladığımızda önümüze çıkacak içeriği dikkatlice okuyarak güncel olup olmadığını kontrol ediyoruz. Biz ilk sıradaki sonuçta yer alan siteyi inceledik ancak bazen ilk sırada ekşi sözlük ya da global sözlük gibi siteler yer alabilir.

Google arama sonucu

Bu siteleri değil de diğer sitelerin içeriklerini kontrol edelim. Hatta bazı anahtar kelimelerde 4-5 satırı geçen reklamlar olabilir. Bunları da rakip site olarak değerlendirmeyin. Yeni İş Fikirleri sitesindeki içeriği iyice incelediğimizde konunun 2 yıl önce eklenmiş olduğunu gördük. İçerikte geçmiş teknikler ve yöntemlerden bahsediyor. Bizim yapmamız gereken bu içeriğin günümüze uyarlanmış halini hazırlamak. Sitemize ekleyeceğimiz makalemiz hem yazım kurallarına uygun hem de güncel olmalı ki, rakibimizi referans gösteren siteler artık bizi referans göstersin. Bunun için kaliteli ve güncel bir içeriğin yanında hızlı bir sayfanız da olmalı. Ayrıca içeriğinizin video, animasyon ya da görsel açıdan zengin olması da sizin sitenizi rakip sitenin önüne geçirebilecektir.

Son aşamada rakip siteye verilen backlinkleri tespit etmek gerekiyor. Backlink bulmak için birçok araç olsa da en önemli SEO backlink aracı ahrefs’i kullanabilirsiniz. Biraz pahalı olduğunu düşünüyorsanız ücretsiz SEO sorgulama aracı SEO Spyglass’ı sınırlı ve ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.  Sizin de Google’de anahtar kelimede ilk sırada çıkabilmeniz içi organik backlinke ihtiyacınız var. Ancak organik backlink alan site rakibiniz yeniisfikirleri.com. Bu sitenin içeriği güncel olmamasına rağmen otoriter siteler tarafından referans gösterilmiş. Şimdi SEO Spyglass ile rakibinizi referans gösteren siteleri bulalım.

Rakibiz olan sitenin “internetten para kazanma yolları” adlı içeriğine milliyet.com.tr’den bu konuya link verildiğini gördük. Buradaki konunun güncelliğini yitirdiğiniz, kendi sitemizdeki içeriğin organik ve daha günce bir çalışma olduğunu, hatta görseller ve videolarla daha anlaşılır hale getirildiğini de ifade ederek rakip sitenizin backlinki yerine bizim sitenizdeki konunun backlinkini eklemelerini rica ederiz. Rakibimizin backlinkinin kalması ve bizim sitemizin backlinkinin eklenmesi bizi rakibimiz karşısında iki kez avantajlı hale getirecektir. Hem organik backlink sahibi olacağız hem de rakibimizin referansının azalması ile bizimle mücadelesinde onu daha zayıf hale getirmiş olacağız.

backlink-listesi

Rakip sitelerle doğal yollarla mücadele ederek Google’de üst sıralara gelmenizi temenni ederim. Aman legal yollardan ayrılmayın.

 

3 thoughts on “Organik backlink alma yöntemi

Bir yanıt yazın