Mysql toplu içerik değiştirme kodu

Mysql toplu içerik değiştirme kodu

Mysql toplu veri değiştirme kodu arayanlar için bu günkü yazımızda sizlere konu ile ilgili örnek kodları vereceğim. Yazılım bilgisi sizleri bazen saatlerce uğraşmaktan kurtarabilir. Bir kod ile zamanınız size kalabilir. Ben de bir değişiklik sonrası 20 bin veri içindeki değişikliği tek tek yaparken, bir kod ile zamanımın bana kalabileceğini düşündüm. Ve muazzam bir kod bularak 20 bin veri içindeki değişikliği birkaç saniye içinde bitirdim tek bir kod sayesinde.

Mysql toplu veri değiştirme kodu ile PhpMyAdmin‘e girerek bir komut yazarak onaylıyorsunuz. Değişiklik yapmak istediğiniz SQL dosyası içinde yapacağınız bu değişiklik ile tüm dosyada aynı anda istediğiniz değişiklik yapılmış olacak.

Örneğin benim adım Necmettin Kar ve bir kişisel sitem var. İçine 10 binden fazla içerik girmişim. Konuların içinde de kendi adımı SEO Uzmanı Necmettin Kar şeklinde eklemişim. Birkaç ay sonra da Ak Parti’den milletvekili seçildim ve tüm içeriklerdeki unvanımı SEO Uzmanı Necmettin Kar yerine Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Necmettin Kar şeklinde değiştirmek istiyorum. İşte tam da burada 10 binden fazla yazı ile tek tek uğraşmak yerine bir kod komutu ile tüm sayfalardaki yazıyı değiştirebiliyorum.

MySQL Toplu Veri Değiştirme
CPanel’e girdikten sonra phpMyAdmin‘e giriyoruz. Burada sol panelde Veri tabanınızı seçiyoruz. Ardından yukarıdaki sekmeler içinde SQL’e tıklıyoruz. Açılan boş alana aşağıdaki kodu yapıştırıyoruz. Tabi ki kodu kendimize göre değiştiriyoruz. Git butonuna tıklayarak işlemi başlatıyoruz.

WordPress kullananlar içerikleri içindeki bir metni değiştirmek için aşağıdaki verilen şekilde değişikliği yapabilirler.

UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, ‘SEO Uzmanı Necmettin Kar‘, ‘Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Necmettin Kar‘);

Bu kod wp_posts tablosundaki post_content sütunu içindeki SEO Uzmanı Necmettin Kar ibaresini Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Necmettin Kar ile değiştirecektir.

Websitenizin başlıklarını değiştirmek için ise aşağıdaki sql komutu kullanabilirsiniz.

UPDATE wp_posts SET post_title = replace(post_title, ‘SEO Uzmanı Necmettin Kar‘, ‘Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Necmettin Kar‘);

Bu kod wp_posts tablosundaki post_title sütunu içindeki SEO Uzmanı Necmettin Kar ibaresini Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Necmettin Kar ile değiştirecektir.

NOT: Tablo önekiniz wp_ değilse wp_posts kısmını değiştirmeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın