İndexleriniz Google’dan tamamen silindiyse

Goolge Webmaster Tools artık siteler için vazgeçilmez bir araç haline geldi. Bir öğrencinin okula kaydedilmesi gibi, sitelerin de Webmaster Araçları’na kaydının yapılması gerekir. Sitenizi buraya ekleyerek Google’ın siteniz ile ilgili detaylı raporlar ve toplamasına ve analizler yapmasına olanak sağlarsınız. Ancak Google Webmaster Tools’u her zaman temkinli kullanmak gerekir. Çünkü Google indexleriniz de bu sayfadan yönetilmektedir.

Sitenizi ilk açtığınız andan itibaren binlerce index aldığını fark edersiniz. Google botları tarafından her paylaşımınız fark edilir ve Google aramalarında çıkar. Google arama bölümüne “site:necmettinkar.com.tr” yazarak arama yaptığımızda, Google tarafından yapılan tüm indexleri görebiliriz. Bu aramanın özelliği sadece sizin sayfanızın indexlerini görebiliyor olmanız. Yani Facebook ya da Twitter’deki linkleriniz gösterilmez. Google indexleriniz ne kadar artarsa, Google kullanıcılarının sitenize ulaşma ihtimali de o kadar artacaktır. Ancak bazen Google indexleriniz kaybolur. Sitenizi ararsınız ve sadece sitenizin linklerinin geçtiği sayfaları görürsünüz. siteniz Google’den tamamen silinmiştir. İşte bu durumda 3 ihtimali göz önüne almak gerekir. Akılınıza muhtemelen şu sorular gelecektir:

1- Sitem, Google tarafından banlandı mı?
2- Google sitemi cezalandırdı mı?
3- Goolge, sitemin indexlerini neden sildi?

Aslında siteniz ile ilgili 3 farklı durum meydana gelmiş olabilir.
1. Sitemiz 46medya.om olsun. Bu site uzun süredir Manuel Spam cezası almış durumda olduğundan, domaini aradığımızda sadece ilk sırada ana sayfasının indexi görünür. Yani site tamamen Google’den silinmiş değildir. Manuel spam cezası doğru çalışmalar sonunda yeninden kaldırılabilir.

Google manuel spam cezası örneği

2. Sitemiz haberkolaj.com olsun. bu site de uzun süredir açık olmasına rağmen Google tarafından Tam Spam cezasına çarptırılmıştır. Asliye hukuk mahkemesine, Bölge İdare’ye ve son olarak da Yargıtay’a başvurmamıza rağmen Tam Spam cezası kaldırılmamıştır. Yani bu spam cezasının kaldırılması çok zordur. sizin sitenizin illegal durumu normalleştirdiği tescillenmiş olduğundan, bu cezasının kaldırılması imkansız olmasa da çok zordur. Google aramalarında sitenin hiç bir indexi yer almaz. Site adeta yer yüzünden silinmiştir.

Google tam spam cezası

3. Sitemiz bu defa da necmettinkar.com.tr olsun. Sitemizi Google’de aradığımızda hiç bir indexinin olmadığını görüyoruz. Yani aynen yukarıda olduğu gibi sadece başka sitelerde indexlenen linklerimiz görünüyor. Sitemiz Google’den adeta silinmiş. Google Webmaster Tools’tan site dizin duruma baktığımızda spam cezasının da olmadığını görüyoruz.

Google indexlerin silinmesi sorunu

Peki site neden Google’den tamamen silinmiş olabilir? Aklımıza sadece bir ihtimal geliyor. O da Google hatalı sayfalarını engellerken, yanlışlıkla ana domaini de Engellenen Kaynaklar bölümüne göndermiş olma ihtimalimiz. Google webmaster araçları >> Google dizini >> Engellenen Kaynaklar sayfasına girerek, buradaki listeden “Kaldırıldı” ibaresi olanların içinde “https://necmettinkar.com.tr” ifadesini arıyoruz. Yani hatalı sayfaları kaldıracakken, ana sayfamızı ya da sitenin önemli bir kategorisini engellemiş olabiliriz ve Google’da da tüm indexlerimiz silinmiş olabilir. Ya da css ve js dosyalarınız Google botlarınca engellenmiş de olabilir veya SEO yapayım derken yanlışlıkla ana domaine ya da kategorilere “noindex” vermiş olabilirsiniz. Sonuç olarak yine Google indexleriniz gitmiştir. Peki bu durumdan nasıl kurtulabilirsiniz? Bu sorundan kurtulmanın en kolay yolu robots.txt dosyanızı güncellemek olacaktır. Hem ana dizindeki robots.txt dosyasını güncelliyoruz hem de Webmaster Tools’taki bölümde bu dosyayı yeninden tanıtıyoruz.

Yeni robots kodlarınız şunlar olmalı:

User-agent: *
User-Agent: Googlebot Allow: .js Allow: .css
Disallow: /?attachment_id
Disallow: */feed/
Disallow: /feed
Disallow: *?replytocom

Bunun dışında sadece kategoriler ya da farklı alanlar için “User-Agent: Googlebot Allow: engellenen dosya dizini” ekleme yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın