.htaccess ile 404 ve 301 yönlendirme

.htaccess ile 404 ve 301 yönlendirme

Web sitesi sahiplerinin yakından şahit olduğu bazı sıkıntılar vardır. Bu sıkıntıların en önemlilerinden biri de sitenizdeki linklerin kırılması sonrası oluşan hit kaybıdır. Sitenizi ilk kurduğunuz tema bir müddet sonra sizi sıkmaya başlıyor ve temanızı yeniliyorsunuz. Tema değişikliğinde ya da hosting değişikliği sonrasındaki taşıma işlemlerinde genellikle linklerde kırıklar meydana gelebilir. Bu link kırıkları ziyaretçileri korkutabilir. Bu yüzden sitelere girildiğinde ve boş bir sayfa ile karşılaşılacağı durumlarda onları güvenli bir sayfaya yönlendirmeliyiz. Ana dizindeki .htaccess dosyasına ekleyeceğimiz 404 ve 301 yönlendirme kodu sayesinde ziyaretçilerinizin hata sayfası ile karşılaşmasının önüne geçebilirsiniz.

Aşağıda vereceğimiz kodları sitenizin ana dizini (public _html) klasörü içinde bulunan .htaccess içine eklemelisiniz. Bunu yapmak için belirtilen dosyaya sağ tıklayarak düzelt butonuna tıklayarak yapabileceğimiz gibi, .htaccess dosyasını bir ftp programı ile indirip Notepad ile açarak en alta vereceğimiz kodları ekleyip kaydederek, ana dizindeki mevcut dosya ile değiştirebilirsiniz.

.htaccess 404  yönlendirme kodu

ErrorDocument 404 https://www.necmettinkar.com.tr/404.html

.htaccess 301 yönlendirme kodu

Options +FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteRule (.*) https://www.necmettinkar.com.tr/$1 [R=301,L]

  • 15 Şubat 2018 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 14

Yazar: Necmettin Kar

Birçok ünlü isim ve firmalar için yaptığım SEO çalışmaları sonrasında, bu birikimimi artık sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bundan böyle İnternetten nasıl kazanç sağlanır sorusuna yanıt bulmaya çalışacağız. Hiç bir yerde bulamayacağınız bilgiler ve görselleri sayfamızda bulabilirsiniz.
Tüm Yazılarına Git

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?