Google’ın 2018 algoritma güncellemesi

Google'ın Ağustos 2018 algoritma güncellemesi

Ağustos ayının başından itibaren websterler, e-ticaret yöneticileri ve diğer site sahipleri Google hitlerinde başlayan olağan dışı düşüşlere anlam verememişti. Sitelerinde bir eksiklik olup olmadığını anlamaya çalışırken, bazıları da SEO geliştiricilere, Kurumsal SEO Danışmanlarına konuyla ilgili yardım almak üzere başvurdu. Hitlerdeki ciddi düşüşün neden kaynakladığını Google açıkladı.

Google algoritma güncellemesi 2018

Ağustos ayında bir algoritma değişikliğine gidildiğini duyurdu. Bu Google üzerinden para kazananlar için olumlu bir gelişme. Daha önce de yapılan birçok algoritma güncellemesi konusunda açıklama yapmadığından site sahipleri hit kayıplarının sebebini site yazılımında ya da içerik seçeneklerinde arayarak oluşturdukları yapıyı irdeliyor ve bazıları da oluşan bu yapıyı bozabiliyorlar idi. Ağustos ayında yapılan Google güncellemesinin neler içerdiği ile ilgili bilgi paylaşılmadı.

Google kaliteli içerikte hangi nitelikler olmalı
Google için kaliteli içerikte hangi nitelikler olmalı?

Daha önce de birçok değişikliğe giden Google’ın yaptığı aslında kullanıcı bakış açılı düzenlemeler. Google SERP’i para kazanma aracı olarak değil de, kullanıcıya hizmet aracı olarak görmekteler. Biz web sitesi sahiplerinin de yapması gereken kullanıcı dostu siteler yapmak, kullanıcıların en azami fayda sağlayacağı kaliteli, organik içerikler üretmek olacaktır. Google öteden beri her güncellemede bu noktaya değiniyor.

Kullanıcı dostu bir sitenin özellikleri nelerdir?

1- Siteniz hızlı olmalı. İnsanlar sitede dolaşırken beklememeli. Resimlerin optimize edilmesi siteyi büyük ölçüde hızlandırabilir. Optimize işlemini Optimizilla ile yapabilirsiniz. Dosyaları sıkıştırarak css ve js kodlarının açılışını hızlandırabilirsiniz.

2- Kullanımı kolay bir yazılım. Örneğin bir kütüphaneye gittiğinizde ansiklopediler bir bölümde, romanlar başka bölümde olur. Siyasi içerikli romanlar bir dolapta, dramatik romanlar başka dolapta olur. Siteniz de düzenli olsun. İnsanlar aradıklarını bulabilmek için sitede arama yapmaya bile ihtiyaç duymasın.

3- Yeteri kadar reklam ekleyin. Yerel haber siteleri genellikler aşırı bir reklam alma gayretinde. Bu kullanıcının gözünü de yoruyor, siteyi de yavaşlatıyor. Çünkü görsellerin ebatları genellikle büyük olduğundan açılması uzun zaman alabiliyor.

4- Kaliteli içerik üretin. Ziyaretçinin siteye ikinci bir kez daha gelmesini sağlayın. Bu artık ölçülen ve önemsenen bir konu. Siteye gelen ziyaretçi, aradığı şey sizden başka kimsede yoksa ya da içerikten memnun kalırsa sizi tekrar ziyaret eder. Yeni algoritmada bunun da dikkate alındığını belirtelim.

5- Özgün görseller kullanalım. Google algoritmaları kelimeler gibi görselleri de tanıma özelliği kazandı. Artık sizin sitenizdeki özgün bir resim, sadece size ait bir resim demektir. Bu da sitenizin özgünlüğü açısından büyük önem taşır.

6- Sitede kategorilerin altını doldurmalısınız. Nasıl sıcak bir havada insanlar ağaç gölgelerinde oturup dinleniyor ve gidecekleri yerler konusunda burada plan yapıyorlarsa, sitenize girenler de kategoriler altında uygun içeriği arayabilsinler. Kategori açıklamalarınız kesinlikle olsun. Google Webmaster Tools’a sitenizi kesinlikle tanıtın. Eksikler konusunda Google botları sizi mail yoluyla bilgilendirecektir.

Sonuç olarak sizin yapmanız gereken yukarıda belirtilenleri ifa etmeye çalışmak. Hit kaybınızın sebeplerini illaki sitenizde aramayın. Google güncellediği algoritma ile ilgili detaylı bilgi sunarsa, sitenizde nelerin eksilip de hitinizin düştüğü konusunda daha kesin bilgiler elde edebiliriz.

Bir yanıt yazın