Google sıralaması ve SERP özelliği nedir?

Google sıralaması ve SERP özelliği nedir

Google SERP nedir sorusunun yanıtını bulmakla başlayalım işe isterseniz. Google SERP, arama sonuçlarına katılan doğal olmayan bir görüntüdür. Bu görüntü ile hem kullanıcılar daha çabuk sonuçlara ulaşır hem de güven veren sitelerin trafiklerinde olağanüstü artış yaşanır.

Google Arama Motoru Sonuçları Sayfasında (SERP) olağan dışı bir sonuç gösterimi ve sıralamaları olarak bilinen SERPin özellikleri nelerdir?

 1.  Aradığınız anahtar kelime sonrasında çıkan sonuca görsel katman katan Zengin Zımbalar (ör. Ürün derecelendirmeleri için yıldızları inceleyin)
 2.  Anahtar kelimelere teklif vererek satın alınan Ücretli Sonuçlar (ör. AdWords veya Google Alışveriş)
 3.  Doğal arama sonuçların yanı sıra görünen Evrensel Sonuçlar (ör. Resim sonuçları, yeni sonuçlar, özellikli snippet’ler)
 4.  Paneller veya kutular olarak görünen Bilgi Grafiği verileri (örn. Hava durumu, Ünlü Bilgi Paneli)

Google’ın ilk günlerinde, çok fazla değişiklik olmadan SERP’deki her sonuç aynı görünüyordu. Google aramalarında geleneksel organik sonuçlar yıllar içinde pek fazla değişmese de her yıl sonuçların gösterimine zenginlikler katılmaktan da geri durulmadı.

2009

Google sıralaması ve SERP özelliği

2018

Google sıralaması ve SERP özelliği nedir?

Google ücretli reklam ağı olarak da bilinen Adwords’un 2001’de çıkmasıyla arama sonuçlarında yeni SERP modelleri eklenmeye başlandı. Ücretli sonuçlar dikkat çekmeye, halk tarafından “Google neden reklam almıyor?” sorusu da artık sorulmamaya başlandı.

En gözde Google SERP özelliklerinden bazılarını sizler için derledik

Google kılavuzundan en gözde SERP özelliği sizler için tek tek anlatmaya çalışacağız. Siz de konudaki başlıklara göre daha detaylı bilgi bulmak için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

Adwords (En İyisi), Adwords (Düşük TBM’li reklamlar), Öne Çıkan Snippet, Resimli sonuç paketi, Derinlikte Makale, Bilgi Kartı, Bilgi Paneli, Yerel en alakalı sonuçlar, Yerel tanıtım paketi, Haber (News) güncel kutusu, Arama ile ilgili sorular, yorumlar, Alışveriş olanakları Sonuçları, Site Bağlantıları.

 

Adwords (Alt reklam)


Açıklama

Google reklamlar Adwords, arama sonuçlarını artık sadece sayfanın üstünde ya da yanında göstermiyor. Arama sonuçları sayfasında en altta doğal sonuç görünümünde veriyor ancak Reklam olduğunu hissettiren uyarı ikonu da ekleniyor.

Reklamlar organik sonuçları olumsuz etkileyebilirler. Özellikle üst kısımda reklamları, doğal sonuçları sayfanın altına iter ve TO’yu (özellikle mobil tarayıcılarda) etkileyebilir.

Görünüm

Adwords (Alt reklam)

 

“Reklamlar öncelikle, kişinin aradıklarına, teklifinize ve diğer birkaç faktöre ne kadar alakalı ve yararlı olduklarına göre sıralanır.” –  Google Destek Merkezi

Adwords (En İyisi)


Açıklama

Geleneksel Google reklamları, arama sonuçlarında üstlerde ya da yan sütunda gösterilir. Sadece tek satır gösterilen reklamlar artık alt başlıklar şeklinde gösteriliyor olduğundan, organik arama sonuçları içine girmek isteyen kullanıcıların işini daha da zorlaştırıyor. Google Adwords Keyword Planner üzerinden, anahtar kelimenizin rakip analizi ve aranma hacmini öğrenerek, rekabeti çok yüksek olan kelimeler ile mücadele edecek durumda değilseniz, rekabeti daha düşük kelime ya da kelime grupları üzerine çalışabilirsiniz.

Görünüm

Adwords (En İyisi)

Obtainability

“Reklamlar öncelikle, kişinin aradıklarına, teklifinize ve diğer birkaç faktöre ne kadar alakalı ve yararlı olduklarına göre sıralanır.” –  Google Destek Merkezi

Google Resim Sonuçları Paketi


Google metin arama bölümünde yapacağınız sonuçlarda bazen yatay olarak dizilmiş resim paketleri görülebiliyor. Google Görseller arasında size sonuç sunan Google, bu sonuçları metin arama sonuç sayfasının başlarında gösterir. Siz de bu görsellere tıklayarak organik ziyaretçi olarak siteye gidebilirsiniz. Görselliğe önem veren kullanıcılar ziyadesi ile bu durumu kullanmaktadır.

Görünüm

Google Resim Sonuçları Paketi

 

Nasıl burada çıkarım?

Google belli bir algoritmaya göre bu görsel sonuçları da ziyaretçilere sunarak onların daha kısa yoldan sonuçlara ulaşmasını sağlamaya çalışır. Görseli gösterilen siteler için bulunmaz bir organik ziyaretçi kitlesi oluşturan bu durumdan nasıl faydalanabileceğiniz üzerine şu maddeleri yerine getirmenizi öneririz.

Resim içeriğiyle aşağıdaki en iyi uygulamaların izlenmesi önerilir.

 • Görsele uygun bir isim
 • Resim alt metni ve anahtar kelime
 • Ziyaretçi tarafından okunabilen bir URL
 • Görsel kalite olarak değil de boyut olarak optimize edilmiş olmalı
 • Resim için uygun bir başlık

Google Derin Makale Sonuçları


Açıklama

Genellikle büyük yayıncıların hakim olduğu arama sonuçlarıdır. Türkiye’de milliyet.com.tr, hurriyet.com.tr ya da cumhuriyet.com.tr gibi köklü siteler ile son yıllarda sozcu.com.tr genel olarak derin makale sonuçlarında gösterilmektedir. Derin makale aslında çoğu kişi tarafından aranmayan uzun arama metinlerinin sorgulanmasıdır. Örneğin herkes “Necmettin Kar kimdir” şeklinde arama yaparken, bazı kullanıcılar “Necmettin Kar’ın kız arkadaşının babasının adı nedir” diye arama yaparlar. Bu arama sonuçlarına göre Google herhangi bir sonuç sayfası oluşturmadığından, sonuçları bu arama metni içindeki bazı kelimeleri kullanarak derin makalelerde gösterir.

Görünüm

Google Derin Makale Sonuçları

 

Derinlemesine Makaleler neredeyse sadece büyük, yetkili yayıncılar tarafından kazanılır. Ayrıca, yaygın olarak bu özellikleri paylaşıyorlar. Siz de burada yer almak için SEO uyumlu makale nasıl olmalı başlıklı yazımızı okuyun.

 • Uzun makaleler (2000-5000 kelime arası)
 • Grafik ve şemalarla biçimlendirilmiş makale
 • Yazarlar tarafından biçimlendirilmiş bir yazı
 • Eşsiz, özgün ve kaliteli yazılar

 

Google Bilgi Kartı nedir?


Google Bilgi Kartları (Bilgi Grafiğinin bir parçası), insan tarafından düzenlenen kaynaklardan (Wikipedia, secimanketi.tv) gelen anlamlı veriden, Google dizininden çıkarılan semantik veri tablolarına ve bu tabloların arama sonuçlarında gösterilmesine diyoruz. Google bilgi kartları genellikle bir arama sonucunda SERP’nin en üstünde görünürler.

Görünüm

 

Bilgi kartlarında görünmek için yapmanız gereken çok fazla bir şey yok aslında. Google bilgi kartlarını otomatik olarak oluşturduğundan, bunu sizin çaışmalarınızla tabloya dökerek gösterebileceğini söylemek güç.

Bu da demek oluyor ki, hangi anahtar kelimelerin Bilgi Grafiği sonuçlarından etkilenip etkilenmediğini anlamakta fayda var, çünkü bunun bilerek, anahtar kelimeleri hedeflemeye öncelik vermemize yardımcı olmanın yanı sıra Google’ın dünya üzerindeki varlık verilerini nasıl depoladığını ve sonuçlarda bunları nasıl gösterdiğini de anlamanız mümkün.

Google Bilgi Paneli


Wikipedia Bilgi Kartları (Bilgi Kartı olarak da bilinir), Bilgi Kartları; WikiData, IMDB gibi insan tarafından düzenlenmiş kaynaklardan, Google dizininden alınan veriler ve özel veri ortaklıkları da dahil olmak üzere bir takım kaynaklardan anlamsal verilerin alınarak arama sonuçları sayfasında gösterilmesidir. Web arama sonuçlarında aşağıdaki gibi bir sonuç görebilirsiniz.

Görünüm

Google Bilgi Paneli

 

Tüm Bilgi Paneli sonuçları kullanıcı tarafından düzenlenen verilere dayalıdır veya ortaklarla yapılan veri anlaşmalarının bir sonucu olarak görünür. Bu sebeplerden dolayı, bir Bilgi Panelinde görünmek çoğu web sitesi için uygun olmayabilir.

Yerel Arama Paketi


Google yerel aramaları da farklı bir biçimde gösterir. Google özellikle haritalar üzerinden bu sonuçlara ulaşmanızı sağlar. Yerel amaçlı olduğu düşünülen anahtar kelimeler için (“Kahramanmaraş’taki en iyi SEO uzmanları” veya “Yakınımdaki SEO uzmanları” gibi aramalar düşünelim), SERP sıklıkla Google’ın anahtar kelimeyle alakalı olduğunu düşündüğü üç fiziksel konumu içeren bir Yerel Arama Paketini içerecektir. Bu paketlerde SERP web ve mobil arama sonuçlarına şöyle yansıyacaktır.

Görünüm

 

Yerel Paket arama sonuçlarda nasıl yer alabilirim?

Son birkaç yılda Yerel SEO üzerine Google farklı algoritmalarla gündeme gelmeye başladı. İnsanların gerçekten ihtiyacı olan durumlarda onlara en kısa sürede yardımcı olmak için yeni yeni yollar deneyen Google, bu sonuçlara eklemek için özellikle Google Haritalar’a eklenen firmaları kullanmaktadır. Siz de eğer yerel bir firmaysanız kesinlikle Google haritalar (MAPS) yerinizi alınız. Google Haritalara firma ekleme nasıl yapılır? başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Yerel Teaser Paketi


Google Yerel Pakete benzer şekilde, harita üzerinde gösterilen, üç saatlik yerel işletme sonuçlarının paketi (saatlerce işlem, inceleme ve resimlerin altında ek bilgiler). Yerel Teaser Paketinde Sıralama seçenekleri (ör. Fiyat veya puanlama) de mevcuttur. Siz de firmanızla ilgili detayları ekleyerek Teaser paketine dahil olabilirsiniz.

Görünüm

 

Google News  – En çok okunan haberler


Türkiye’de de artık bir sektöre dönüşen Google News kayıtlı site çılgınlığı işte bu sonuçlardan elde edilecek trafik için yapılmaktaydı. Son yıllarda Google bunun bir sektör haline geldiğini fark edince Google News kaydı başvurularını toplu olarak reddetmeye, kaydı kabul edilen ve backlink satışı veya trafik amaçlı yayın yapanların da Google News aboneliğini iptal ederek Spamlı site kategorisine ekledi. Google News sonuçları da güncel arama sonuçlarının aşağıdaki gibi görünmesidir. Bu sonuçlarda sadece Google News kayıtlı siteler görülebilir. Google News kaydı nasıl yapılır başlıklı makalemiz yakında yazılacaktır. İnceleyerek siz de sitenizi (artık çok zorlaştı ama) Google Haberler bölümüne kaydedebilirsiniz.

Görünüm

 

Google (NEWS) Haberler kategorisinde yer almak ve arama sonuçlarına girerek, organik trafik elde edebilmek için sitenizi kaydedin. Google news En çok okunan haberler için daha fazla bilgi  burada .

Google değerlendirmeler ve yorumlar


İnceleme yıldızları ve derecelendirme verileri bazen ürünler, yemek tarifleri ve diğer ilgili öğeler için görüntülenir. İnceleme / derecelendirme verileri, hedef URL ile snippet arasında gösterilir.

İnceleme yıldızlarıyla elde edilen sonuçlar TO’nun üst sınırına ulaşır.

Görünüm

 

Yıldızların hangi sonuçların uygun olduğu konusunda Google’ın kuralları yayınlanmaz ve sektörel ve dikey olarak farklılık gösterir. En azından, incelemeler için şema işaretlemesi sayfada bulunmalıdır.Google değerlendirme ve yorumlar sonuçları için daha fazla bilgi  burada .

Alışveriş Sonuçları


Google Ücretli Alışveriş sonuçları veya Ürün Listeleme Reklamları (ÜLR), resimleri ve fiyatlandırması gibi zengin bilgilerle doğrudan ürünleri satmaktadır. Google alışveriş için başlattığı yeni sistem ile insanların bir tıkla en uygun fiyatlı ürünleri görmesini sağlıyor. Ücretli bir sonuç gösterimi olan Alışveriş Sonuçları kaydı için konumuzun devamını okuyabilirsiniz.

Görünüm

 

AdWords’e benzer şekilde, Alışveriş ücretli bir yerleşimdir.

Google insanların reklamlara tıklamadığını biliyor. Google arama sonuçlarında insanların yüzde 70’ten fazlası reklamı fark ediyor ve organik sonuca tıklama eğilimine giriyor. Bu sonuçlar daha çok organik görüünümlü ve insanların ihtiyaçlarını karşılayacak türden. Ücretli arama işinde olmanıza bakılmaksızın, ücretli sonuçlara sahip anahtar kelimelere karşı organik sonuçlar için ne zaman yarıştığınızı bilen iyi bir şey.

Google Alışveriş sonuçlarında yer almak için daha fazla bilgi  burada .

One thought on “Google sıralaması ve SERP özelliği nedir?

Bir yanıt yazın