Google Haritalara Firma Ekleme nasıl yapılır?

Google Haritalara Firma Ekleme

Google Maps artık dünyada olduğu gibi Türkiye’de de insanların en fazla ihtiyaç duyduğu alanlardan biri oldu. Peki sizin bir firmanız var ve bu firmayı Google Maps’a eklemek istiyorsunuz. Bunu nasıl yapabilirsiniz? Sorumuz şu ki Google Maps Yer Ekleme nasıl yapılır?

Bir firma sahibisiniz ve sizin bulunduğunuz şehirdeki tüm sizin rakip firmalarınız haritalarda görünüyor ama sizin firmanızın Google Haritalarda bir konumu görünmüyor. İşte sizlere “Google Maps’a nasıl firma eklenir”i anlatacağım bugün. Yazılanları takip ederek siz de ücretsiz ve kalıcı bir şekilde firmanızı haritalara ekleyebilirsiniz.

Google Haritalarda firma adınız, adresiniz, telefon numaralarınız, haftalık çalışma saatleriniz, konumunuz ve ziyaretçilerin sizin hakkınızdaki yorumları ve sizin firmanızla ilgili verdikleri oylama sonuçları görülecektir.

Google Maps’e nasıl yer eklenir?

Google Maps, büyük firmaları bizzat Haritalara eklerken, yeni kurulmuş ya da teknoloji ile çok ilgili olmayan firmaların da kendi firmalarını kendilerinin eklemesini bekliyor.

Google Maps’a yer eklediğinizde adres bilgisini doğru bir şekilde eklemeniz gerekiyor. Çünkü Google Haritalar doğrulamayı birçok firma türü için mail ya da telefon üzerinden değil de adresinize gönderdiği bir kod ile yapıyor. Yani Google Haritalara firmanızı ekledikten sonra postacıyı beklemeye başlayacaksınız. Postanız en erken 10 gün, en geç de 1 ay içerisinde adresinize ulaşacaktır.

Google Maps yer ekleme

 1. https://www.google.com/business/Google Bussines sayfasını ziyaret edin
 2. Açılan sayfada Google’a taşının linkini tıklayarak devam edin.
 3. Haritalar açılacaktır. Sol taraf üstte arama menüsü bulunuyor.
 4. Bu arama bölümünde Firma adı veya adresi ile arama yapın.
 5. İletme adınız bulumadı şeklinde bir uyarı almanız muhtemeldir.
 6. Uyarının hemen altında bulunan Adı ve adresi doğru girdim / Tüm işletme ayrıntılarını kendim girmek istiyorum linkini tıklayın.
 7. İşletmenizi Google’da yönetebilmeniz için bir Google+ sayfası oluşturmamız gerekli. Lütfen şu bilgileri onaylayın:  ekranında istenen bilgileri girdiğinizde sizden doğrulama kodu istenecektir. Ancak sizin elinizde henüz kod yok. Kod bazı firma kategorileri için sabit telefonla yapılabilirken, birçok kategori için posta yoluyla yapılmaktadır.
 8. Google Maps yetkilileri belirttiğiniz adrese doğrulama kodu posta ile yollanacaktır. Doğrulama işlemi en geç 1 ayı bulabilir.
 9. Kodumu Posta ile gönder seçeneğini tıklayın.
 10. Daha sonrada İlgili Kişi adını girin ve Posta kartı gönder‘i seçin
 11. İşletmenize ait bit Google+ sayfası oluşturulacak böylelikle adres gibi bilgileri oradan yönetebileceksiniz.

Posta ile Şifre geldiğinde, Google Business sayfasına girerek bulunduğunuz yeri onaylayabilirsiniz. Aynı adresteki aynı firmaları tekrar tekrar eklemeyi denemeyiniz. Aynı firma ya da adres birden fazla defa kaydedilirse, bu kaydı teke düşürmeniz istenecek, aksi durumda firmanız Google haritalarda yer almayacaktır.

Google Maps’in faydaları nelerdir?

 1. Bulunduğunuz bölgede anahtar kelimenizde arama yapıldığında firmanız en üstte ya da yanda harita üzerinde görülür.
 2. Arama yapanların firmanıza güven duyarak gelmesi sağlanır
 3. Firmanıza yakın bir yerde olanların haritaları kullanarak size ulaşması sağlanır

Bir yanıt yazın