Domain uzantısı ile SEO ilişkisi var mıdır?

Domain uzantısı ve SEO ilişkisi

Google ve rakipleri olan Yandex, Bing gibi arama motorları, kullanıcıların davranışlarına göre geliştirdikleri algoritmaları güncelleyerek insanların aradıklarına en kısa sürede ulaşmasını sağlamaya çalışıyorlar. Tabi ki amaçları insanlardan çok müşteri memnuniyeti ile kendi platformlarının kullanılırlığını artırarak kazançlarını daha da artırma çabası. Peki “Domain uzantısı ile ne ilgisi var arama motorlarının?” diye soranlar olabilir. Aslında alan adları ile SEO arasında bir ilişkinin olup olmadığı çok tartışıldı. Sadece tartışmada kalsa da sonuç olarak .com, .net,. tv gibi alan adlarının alınmasının Google tarafından daha da hoş görüleceği yorumlarını gördük, duyduk. Araştırmaya dayanmayan ve sadece yorumdan ibaret olan bu durumu bir araştırma sonucu ile gerçekliğe bağlamak istedik. 20 yıldır domain alıp satan, bu domainlerle yeni projelere kalkışan bir arkadaşımın tecrübelerine dayanarak ortaya koyduğu tezlerini sizlerle paylaşmak istedim.

2017 yılı sonlarına doğru aldığı 80 domainde yaptığı denemede nasıl sonuçlara ulaştı? Yeni domain uzantıları içinde kısa ve uzun olanlar, ünlü ve ünsüz harfli domain uzantılarının SEO ile ne derece ilişkili olduğunu ortaya koyan arkadaşımın iddiası; Google’ın domain uzantısının karakter sayısının kısa olmasını tercih ettiğini ifade ediyor en başta. Önemli olan karakter sayısının yeterince kısa olmasıdır.

Domain uzantısı karakter sayısını 5 ve daha fazla olması Google gözünde siteyi ilk etapta mimler ve ne kadar çaba harcanırsa harcansın, bu domainler anahtar kelimeleri aramalarında ilk 2 içine giremezler. domain direkt anahtar kelime içeriyorsa da arama motorlarınca spam olarak değerlendirilebiliyor.

Özetle söylemek gerekirse:

Şimdi vereceğim sitelerin tümüne aynı derecede SEO çalışması yapılmış olsun. Backlink kaliteleri de aynı olsun. Buna göre hangi uzantılı domainler ilk sıraya çıkabilir, hangileri çıkamaz? Sadece domain uzantısına göre değerlendirme yapalım.

tatilturlari.com– Bu domain aramalrında ilk sıraya rahat bir şekilde gelebilir.

tatilturlari.net– Bu domain uzantısı ile anahtar kelime aramalarında ilk sıraya rahat bir şekilde gelebilirsiniz.

tatilturlari.org – Bu domain uzantısı ile anahtar kelime aramalarında ilk sıraya rahat bir şekilde gelebilirsiniz.

tatilturlari.biz– Bu domain uzantısı ile anahtar kelime aramalarında ilk sıraya rahat bir şekilde gelebilirsiniz.

tatilturlari.tv– Bu domain uzantısı ile anahtar kelime aramalarında ilk sıraya rahat bir şekilde gelebilirsiniz.

tatilturlari.xyz – Bu domain ilk sıraya zor gelir. Ama ikinci sıraya gelir. Bu domainin okunuşu zordur. .com gibi ya da .net gibi kolay telaffuzlu olmadığından ilk sıraya çok çok zor gelebilir. Birinci sıraya gelmesi için 3 karakterli ve sesli harf içeren bir domain olmaması gerekir. Eğer böyle bir domain varsa, ilk sıra onundur. Google SEO’da telaffuz edilebilir domain uzantılarına öncelik tanımaktadır.

tatilturlari.info: Bu domain ilk sıraya yükselebilir. Ancak özellikle belirttiğimiz gibi öncelik ünlü harf içeren ve maksimum 3 karakter olan uzantılı domainlerdedir.

tatilturlari.mobi: Bu domain de yukarıdaki .info domain uzantısında olduğu gibi ilk sıraya yükselebilir ancak şartlı olarak. Eğer 3 karakter uzantılı bir başka domain yoksa.

tatilturlari.space: Bu domain uzantısı da karakter bakımından uzun bir uzantı. İki ünlü karakter barındıran bu domainin ilk sıraya yükselebilmesinin şartı da yukarıdaki uzantılardan hiç birinin de alınmamış olması. Yani .space uzantılı alan adının, anahtar kelimesinde ilk sıraya gelebilmesi için yukarıdaki .com, .net, .org, .biz, .tv, .info, .mobi alan adlarından hiç birinin olmaması gerekir. Eğer onlardan biri varsa aynı anahtar kelime için açılmış site olarak, .space uzantılı alan adı ile ilk sıraya çıkamazsınız.

tatilturlari.online: Bu alan uzantısı .space ile aynı değerdedir. Altı karakterden oluşmasına rağmen üç sesli harfin olması ve telaffuzunun kolay olması, beş karakter olan .space ile aynı değerde olmasını sağlamıştır.

tatilturlari.change: bu uzantı ile hiç bir rakibiniz olmasa dahi en fazla ilk dört içinde dördüncü sıraya yükselebilirsiniz. Alakasız olan domainler bile sizin üstünüzde olacaktır.

tatilturlari.io alan adı en değerli alan adı olarak ifade edilmektedir. .com ve .net uzantılı domainlerden daha değerlidir. Aynı çalışma yapıldığında .io uzantılı alan adı diğerlerinin de üzerine çıkabilecektir.

Domainlerin SEO açısından etkili olabilmesinin şartlarını madde madde yazacak olursak:

  • Karakter sayısının az olması
  • Sesli harf sayısının fazla olması
  • Telaffuzu kolay olması

Örneğin sadece ilgili konu ile birebir uyum sağlayan domain ve uzantılar vardır. Hava durumu İstanbul anahtar kelimesi için havadurumu.istanbul şeklinde bir domain aldığımızı varsayalım. Bu domain anahtar kelime ile tam eşleştiği için spam tehlikesi olabilir. ancak değer olarak bakıldığında ise .com ya da .net kadar etkili ve güçlü şekilde ilk sıralara yükselebilir. Tek nagatif yönü spam tehlikesinin olmasıdır.

Domainlerin hangi ülkeleri temsil ettiğini bilerek incelemeye başlamalıyız. Örneğin .tc uzantısının Türkiye ile ilgisi yoktur. .TC uzantıları Turks ve Caicos Adaları’nı temsil etmektedir. .in alan adları Hinistan’ı (Indian) temsil eder. Yeni uzantılarla birlikte 450’den fazla uzantı vardır. Bu uzantıların bir kısmı son yıllarda çıkmış olsa da, bazı uzantılar yıllardır vardır.

Domanin ve uzantılarının anahtar kelime ile tam eşleşmesi çok önemlidir. doviz.kurlari ya da dovizkurlari.io aynı değerdedir. kısa uzantılardan bahsederken belirttiğimiz gibi .io uzantı çok değerlidir. Aynı değerde olan doviz.kurlari için yapılacak SEO çalışmalarına ve backlink alımlarına dikkat edilmelidir. Spam tehlikesi her daim olacaktır.

Godaddy bazen sizleri domain almaya sevk ediyor. Her domain için 2 TL gibi cüzi bir fırsatı görünce hemen yığınla domain almayı düşünebilirsiniz. Size tavsiyem .website .space .press .download gibi daha yüzlercesi bulunan uzun ve telaffuzu zor olan uzantılara para vermeyin.  Eğer boşta ise .club, .info, .mobi, .site, .win, .web gibi uzantılarda alan adlarını alabilirsiniz. Çünkü diğer tavsiye etmediğim uzantılara göre bu domain uzantıları çok daha değerlidir.

Domainlerin SEO açısından değer sıralaması şöyledir:
1. Dereceden SEO için en iyileri .io .co .com .net .org .mobi .info .wiki .site .top .vip .live .life .men benzer 3. harfli
2. Dereceden SEO için alternatif .blog .gold .win .shop .loan .xyz .club .plus .tv .online .link benzer 4 ve 5 harfli.
3. Dereceden SEO için olarak da ifade edemeyeceğimiz uzantılar yani almanızı tavsiye etmediğimiz, SEO açısından orta ve zor kelimeler için ilk sıraya gelmez: .website .space .stream .review .party .support

2 thoughts on “Domain uzantısı ile SEO ilişkisi var mıdır?

Bir yanıt yazın