Alexa nedir? Ne işe yarar?

alexa-degeri-yukseltme

Milyonlarca internet sitesinin arasında bir sıralama yapmak gerekiyor. Alexa nedir ya da ne işe yarar diye soranlara vereceğimiz yanıt aslında tam da budur. Yani dünyadaki tüm internet siteleri bir sıralamaya sokmak ve bunu merak edenlere ilan etmek. Google gibi güven sağlayan bir site olan Alexa.com tarafsız bir biçimde tüm web sitelerini sıralıyor.

Alexa sırasının faydaları

Alexa sıralaması ne işe yarar?

Sıralamayı önemsememeye çalışanlar Alexa’yı gereksiz bulanlar olabileceği gibi Alexa’nın çok önemli olduğunu savunanlar da var. Ancak Alexa farkında olmadığınız birçok özelliği ile sitenizin değerini artırmaktadır. Alexa sırlaması düşürme konusunda uzman kişilerin ifadelerine göre Alexa sıralaması yüksek olan sitelerin, düşük oanlara göre avantajlı olduğu konulardan bazıları şunlar:

1- İndexlenme hızını artırır
Alexa sırlaması daha üstlerde olan siteler, düşük sitelerin arama motorlarında indexlenme (arama motoru botları tarafından algılanma ve kaydedilme) hızları artıyor.

2- Benzer siteler arasında tercih sebebi
Benzer içerikler konusunda size rakip sitelerle aranızda tercih yapmak zorunda kalan arama motorları, Alexa değeri yüksek olan siteleri daha üstlerde çıkarıyor.

3- Reklam gelirlerinizi artıyor
Alexa değerleri firmaların en önemli kıstaslarından biri. Büyük firmalar reklam vermek için sitelerin index sayıları, sitelerin yaşları ya da hitlerine bakmadan önce Alexa değerlerinin ne durumda olduğuna bakıyorlar. Alexa değerleri güzel olan sitelerde reklam vermede ya da tanıtım yazısı almada tereddüt etmiyorlar.

4- Alexa değerini yükseltebilir miyim?
Alexa değerlerinizi artırmak için yapmanız gereken en önemli şey sitenizin hitini artırmak olacaktır. Türkiye ya da Dünya sıralamasında yükselmek için bir yol daha var. Bizimle irtibata geçerek garantili olarak Alexa değerinizi yükseltebiliriz. Dilerseniz ilk 100, 250 ya da 500 site arasına girebilirsiniz.

One thought on “Alexa nedir? Ne işe yarar?

  1. Merhaba Necmettin Bey
    Bu güzel bilgilendirme için teşekkür ederim. Ben de kurumsal web sitemizin Alexa sıralamasını düşürmek için çalışma yapmak istiyorum. Dönüş yaparsanız sevinirim.
    İyi çalışmalar.

Bir yanıt yazın